Японські дослідники виявили зв’язок між кольором океану і хімічним складом води багато століть тому. Відомо, що, швидше за все, океан був зеленим і не завжди блакитним. Більше того, нове дослідження припускає, що в майбутньому океани можуть бути фіолетовими або червоними взагалі. Про це пише Interesting Engineering.
Чи справді Світовий океан був зеленим?
Зокрема, японські вчені з Університету Нагоя вперше помітили, що води навколо вулканічного острова Йодзіма, який знаходився в архіпелазі Осагавара, були зеленого кольору.
Таким чином, вчені припустили, що стародавні водні організми насправді харчувалися залізом для фотосинтезу, і вони повинні були це робити, тому цілком ймовірно, що океани колись були зеленими.
Зокрема, у дослідженні, опублікованому в журналі Nature, було проаналізовано хімічний склад води в океанах Землі протягом архейського періоду, який є критичним моментом в еволюції нашої планети близько 3,8-1,8 мільярда років тому.
“Сьогодні в атмосфері та океані Землі міститься газоподібний кисень, який підтримує все життя. Однак в архейський період життя було обмежене одноклітинними організмами в Світовому океані. Рівень заліза в океані був набагато вищим, і ці організми тільки починали отримувати енергію з сонячного світла. За відсутності кисню вони провели анаеробний фотосинтез, побічним продуктом якого став кисень, який згодом спричинив “велику подію окислення”, світанок складного життя на Землі”, – наголошується в матеріалі.
Тому під час цього дослідження вчені помітили, що в цих водах процвітали синьо-зелені водорості, які були зеленішими за сині.
“Синьо-зелені водорості (BGA), поєднання двох кольорів, які також називають ціанобактеріями, існують близько 3,5 мільярдів років. Вони були одними з перших організмів, які здійснили фотосинтез з використанням двовалентного заліза як джерела електронів. Побічним продуктом став кисень”, – пояснили в Interesting Engineering.
Тому за допомогою їх хімічного складу можна припустити, що Світовий океан був зеленим, тому що в них містився допоміжний пігмент фікоеритробілін, який допомагав їм вловлювати світло.
“Рослини, водорості та ціанобактерії використовують хлорофіл, але це життя ще не еволюціонувало до такого рівня. Японські дослідники генетично сконструювали синьо-зелені водорості за допомогою PBE, і тепер вони почали краще рости в зелених водах. Використовуючи комп’ютерне моделювання, вони виявили, що при вивільненні кисню буде достатньо окисленого заліза, щоб зробити поверхню океану зеленою”, – зазначається в матеріалі.
Чи можуть океани стати фіолетовими?
Зазначається, що нещодавнє дослідження Корнельського університету показало, що наступним кольором океанів, який варто розглянути, може бути фіолетовий, але він все ще може бути зеленим.
“Так що синьо-зелені водорості з вулкана в Японії, можливо, просто підірвали наш мозок. І океан може знову змінити колір, теоретично, навіть на фіолетовий або червоний”, – додали у виданні.
Водночас The Conversation зазначила, що з віком Сонце стає яскравішим, що може призвести до того, що наші води стануть фіолетовими.