Цивілізація майя була однією з найрозвиненіших у світі – і зникла практично безслідно. Вчені десятиліттями шукали відповідь, і тепер, схоже, знайшли. Причина загибелі стародавньої культури може бути тривожним сигналом і для сучасного людства.
Чому зникла цивілізація майя і чи може подібне повторитися з сучасними людьми на Землі, розповідає National Geographic.
Що відомо про цивілізацію майя
На нашій планеті було чимало цивілізацій, які безслідно зникли і серед них найяскравішою була цивілізація майя. Народ майя жив на території сучасної Мексики та Центральної Америки, але за декілька століть могутні міста спорожніли, визначні пам’ятки були покинуті, а більшість людей зникла.
За даними істориків та археологів, цивілізація Майя була дуже розвинутою, хоча час її формування – від 2000 року до н. е. до 250 року н.е., а найбільшого року вона досягла до 900 року н.е. Коли на територію Майя прибули конкістадори, цивілізація була вже в занепаді.
Люди Майя будували кам’яні міста, які були покинуті задовго до приходу європейців. В них була писемність, мистецтво, архітектура, математична та астрономічна система.
Майя розробили календар, які використовували інші народи Центральної Америки, створили ефективну систему землеробства. Одна з найвідоміших систем Майя – баланс взаємовідносин людини та природи.
Історики, які вивчали розвиток цієї цивілізації, були вражені, наскільки люди були розвинуті, чого вони встигли досягти та побудувати. Так чому ж така потужна та розвинута цивілізація зникла?
Чому зникла цивілізація майя?
За останні роки вчені висунули декілька гіпотез щодо того, чому цивілізація майя майже повністю зникла з лиця Землі та залишила свої міста та архітектури, свою науку.
Боротьба за владу
Майя не була єдиною цивілізованою імперією, і швидше це було спільне суспільство. Люди, яких ми зараз називаємо цивілізацією майя, пережили суперництво та боротьбу протягом того часу, коли вони були у розквіті. Одна з найбільш процвітаючих частин була розташована там, де зараз знаходиться Канкун у Мексиці.
За даними археологів, які досліджували пам’ятники, після 800 років н.е будівництво та встановлення пам’яток припинилося. А це свідчить, що люди не жили в цих місцях після певної точки. Якщо деякі міста впали під час боротьби за владу та були покинуті, природа заходила і повертала простір назад, у результаті чого на місці, де жили люди, залишалися зарослі руїни.
Боротьба за владу була, але в ній боролися міста майя, кожне з яких було міні-державою. Канкун пережив жорстокий напад, під час якого було вбито королівську сім’ю та представників знаті. І таке насильство не було у регіоні чимось незвичайним.
Перенаселення
Інша теорія полягає у тому, що перенаселення цивілізації майя досягло такого рівня, що людей стало більше, ніж можна було забезпечити. На початку 9 століття місто майя Тікаль налічувало близько 50 000 мешканців, і як припускають дослідники, це була велика кількість людей, яких потрібно було годувати.
Можливо, люди невеликим групами почали переїжджати з великих міст у пошуку місць, де втрата ресурсу не була такою великою. Хоча це не може пояснити, чому деякі цілі міста повністю залишилися покинутими.
Приблизно у 9 столітті в деяких регіонах низовини Майя виникла тривала нестача води, що призводила до втрат врожаю та локального голоду. Дефіцит продовольства поставив під сумнів контроль лідерів майя над регіоном. Люди могли поїхати або підняти повстання.
Посуха
Дослідження клімату в період приблизного краху майя показують, що зміна клімату могла зіграти важливу роль. Наприклад, вирубування дерев для звільнення місця під ферми та сільського господарства, які мали б прогодувати зростаюче населення, призвело до катастрофічного зменшення дерев.
Це своєю чергою зменшило здатність землі поглинати сонячне випромінювання, що призвело до меншого випаровування води в регіоні. Звісно, це спричинило менше хмар та менше дощів. Менша кількість дощів призвела до посухи, неврожаю та значно знизила можливість виробляти достатньо їжі для підтримки населення великих міст.
При такій ситуації міг початися голод, хвороби й знову ж таки – масовий виїзд групами в інші місця для проживання.
Політичні хвилювання
Вчені припускають, що інші райони цивілізації майя зазнали драматичного занепаду в 11 столітті, коли в місті Ушмаль виявилося, що роботи залишилися незавершеними, і місто почало занепадати. А от сусідній Чичен-Іца почав розвиватися та розширюватися.
А Ушмаль в 10 столітті був головним центром влади в регіоні Пуук. Там був величезний палац, який був королівською резиденцією, і місцем, де знать проводила ради. Були також майданчики для гри в м’яч, церемоніальний комплекс. А вже в 11 столітті місто різко почало занепадати, будівництво багатьох монументальних споруд так і не було завершено, а Пуук почав втрачати населення.Місто Тикаль у Гватемалі (фото: pixabay.com)
Деякі міста були покинуті, території спорожніли, головні артерії цивілізації майя були перерізані, і політичні наслідки цього могли бути значними. Інші частини цивілізації майя намагалися продовжувати свій розвиток, оскільки втрата частини народу пробивала діри в складній суміші їхнього суспільства. І з часом воно перестало функціонувати.
Занепад майя означав, що вони були не в змозі відбити вторгнення та колонізацію іспанців століттями пізніше.
Епідемія
Існують також припущення, що цивілізація майя могла стати жертвою вірусів та різноманітних захворювань, яке викликало масове вимирання народу. Однак археологи та історики не змогли знайти підтвердження цього у покинутих містах.Місто цивілізації Майя Чичен-Іца (фото: pixabay.com)
Чи існують зараз майя?
Як не дивно, але представники цивілізації майя існують й досі. Вони живуть на півострові Юкатан, в Белізі, Гватемалі та Гондурасі, у Мексиці та інших частинах Америки. В них релігія – це суміш християнства і традиційних вірувань майя.
Кожна громада має свого релігійного покровителя. Усі громади різні між собою, але їх об’єднує походження та культура. Прогрес поступово стирає самобутність груп, вони асимільовані у сучасне суспільство.
Цивілізація Майя так і не відновилася, принаймні у тому вигляді, який був колись. Нащадки знаті, священників, воїнів та фермерів зараз живуть у тих самих землях і поважають свою культуру та звичаї.