Сонце продовжує проявляти свою сильну активність під час наближення до сонячного максимуму, тобто піку своєї активності під час 11-річного циклу. Як виявилося, ще наприкінці травня, про що нещодавно повідомили в NASA, на Сонці виник потужний спалах класу Х12, який був одним із найсильніших за останнє десятиліття. Цей спалах виник у регіоні сонячних плям AR3697, який був звернений у бік Марса. У результаті Червону планету накрила хвиля шкідливої радіації і це зміг побачити марсохід Curiosity, пише Space.
Один із найпотужніших спалахів на Сонці, класу Х12, який спричинив сонячну бурю, що накрила Марс, виник 20 травня. Потік гамма- і рентгенівського випромінювання досяг Марса зі швидкістю світла за кілька хвилин. Також під час спалаху стався корональний викид маси на Сонці і цей потік плазми досяг Червоної планети через кілька днів.
Під час удару потоків випромінювання по Марсу, цю подію зафіксував прилад RAD марсохода Curiosity, який є детектором радіації. Зазвичай він фіксує в середньому дозу радіації на Марсі на рівні 700 мікрогрей. Але під час сонячної бурі доза радіації досягла 8100 мікрогрей. Якби в цей час на Марсі перебував астронавт, то він отримав би дозу радіації, яку можна порівняти з дозою, отриманою під час послідовних 30 рентгенівських знімків грудної клітки.
Як повідомляють учені NASA, це був найвищий рівень радіації на Марсі, який фіксував марсохід Curiosity за всі 12 років своєї роботи на планеті.
Також навігаційна камера марсохода зафіксувала потрапляння сонячних частинок в атмосферу Марса.
За словами вчених, сонячна буря була настільки сильною, що камера орбітального апарата Mars Odyssey, яку він використовує для орієнтації в просторі, вийшла з ладу на цілу годину. Це сталося через потрапляння високоенергетичних частинок випромінювання. Коли до Марса дісталися потоки плазми, викинуті внаслідок коронального викиду маси, то це призвело до появи на планеті полярного сяйва. Це зміг побачити орбітальний апарат MAVEN.
У Марса немає магнітного поля і тонка атмосфера, тому планета не захищена, як Земля, від шкідливого сонячного випромінювання і потрапляння потоків плазми. Тому сонячні бурі на Марсі більш масштабні та більш небезпечні.
Щодо полярного сяйва, то на Землі заряджені сонячні частинки стикаються з молекулами в атмосфері і це змушує їх світитися. Але ці частинки магнітне поле Землі спрямовує до полюсів, а тому полярне сяйво здебільшого видно саме там. Але Марс не має магнітного поля, а тому частинки сонячної плазми проникають в атмосферу планети скрізь.