Цього тижня найактивнішими сонячними плямами є AR3663 та AR3664. У них майже щодня виникають найпотужніші спалахи. Лише в середу, 8 травня, вчені зафіксували появу двох вибухових подій класу Х. Це найсильніші спалахи на Сонці. Один із цих вибухів супроводжувався викидом плазми в космос і через кілька днів вона досягне Землі, що спровокує появу геомагнітної бурі, пише Space.
Науковці вважають, що сонячна пляма AR3663 вже є найактивнішою у 25-му сонячному циклі, що триває зараз і розпочався ще 2019 року. Уже кілька спалахів класу Х виникло в цій плямі за останній тиждень, а 8 травня з’явився ще один спалах класу Х1. У сонячній плямі AR3664 того ж дня виникав спалах такої ж потужності та ще кілька спалахів М-класу.
За словами вчених, які спостерігають за Сонцем, починаючи з 3 травня в сонячній плямі AR3663 сталося вже 5 спалахів класу Х і 20 спалахів класу М. Це більше, ніж створила будь-яка пляма на Сонці за останні 7 років. А сонячна пляма AR3664 всього за 2 дні зросла майже в 2 рази і стала однією з найбільших у 25-му сонячному циклі.
Викиди потужного електромагнітного випромінювання під час вивержень на поверхні Сонця називаються сонячними спалахами. Ці виверження відбуваються через те, що накопичена в атмосфері зірки магнітна енергія звільняється.
Усі спалахи на Сонці поділено на 5 класів: Х, М, С, В і А в порядку їх убування за рівнем потужності. Тобто найсильнішими є спалахи Х-класу, а найслабшими — спалахи А-класу. Кожен тип спалахів у 10 разів сильніший за попередній, і їхня потужність вказується у вигляді цифр біля буквеного позначення. Тобто спалахи можуть мати потужність від 1 до 10 і тільки Х-клас не має цифрових обмежень.
Вчені вважають, що сонячна пляма AR3663 вже до кінця цього тижня перестане бути спрямованою в бік Землі, але пляма AR3664 все ще буде виробляти спалахи Х-класу і ці викиди енергії та випромінювання можуть бути спрямовані на нашу планету.
Спалах класу Х1, який виник у цій плямі, супроводжувався корональним викидом маси, тобто сильним виверженням плазми, і цей потік, за прогнозами, має вдарити в Землю через 2-3 дні. Таким чином на Землі виникне геомагнітна буря вже 10-11 травня.
Геомагнітні бурі являють собою збурення магнітного поля Землі, які викликають корональні викиди маси. Коли заряджені частинки Сонця врізаються в атмосферу нашої планети, то магнітне поле Землі спрямовує їх до полюсів. У результаті виникають дуже яскраві полярні сяйва, а також це може призвести до порушення роботи супутників зв’язку та різного обладнання на Землі, зокрема енергосистем.