Напевно, всі ми чули про парадоксальне запитання, мовляв, що було першим, курка чи яйце? Вчені вважають, що відповідь на нього насправді повертає нас на мільярд років назад.
Парадокс курки та яйця – класична дилема причинно-наслідкового зв’язку – грайливо виражає труднощі, які відчуває людський розум у послідовності дій, де одна річ залежить від того, чи інша буде виконана першою, і навпаки. Арістотель, який жив і мислив у IV столітті до нашої ери, вважав це прикладом нескінченної послідовності без справжнього початку. Це був спосіб уявити, що означає нескінченність, йдеться в статті The Guardian.
Пізніше Плутарх, грецький історик і біограф, говорив про те, що курка і яйце — це “велика й вагома проблема”, яка змушує філософів замислюватися, чи мав світ початок, та чи матиме він колись кінець. Курка і яйце були, певним чином, попередниками сучасних питань про космологію, глибокий час і фізику.
Пізніше, завдяки серії захопливих відкриттів XIX століття, зокрема, мова про ідеї Чарльза Дарвіна та відкриття природного відбору, біологи та геологи запропонували заснований на доказах погляд на давнє запитання. Отже, те, що слідує в наступному абзаці, є стандартною відповіддю, яку ви отримаєте, якщо поставите питання “курка чи яйце” сучасному зоологу.
Якщо думати про яйце як про явище чи предмет з твердою шкаралупою – то воно давніше за курку, адже останній, згідно з дослідженнями ДНК і археологічними доказами, не більше десяти тисяч років. Динозаври з довгою шиєю, відомі як зауроподи, виводили яйця ще 195 мільйонів років тому. Тож яйце, якому майже 200 мільйонів років, значно старше за курку, вік якої становить щонайбільше приблизно 0,01 мільйона років. Отже, відповідь на парадокс проста. Перемагає яйце.
Проте запитання варто уточнити наступним чином: що з’явилося раніше – яйцеклітина чи яйцепровід. Бо не кури, а яйцепроводи роблять яйця такими, якими вони є. Глибоко всередині курки кожне яйце починалося як слизька крапля. Коли воно проходило крізь трубку для яйця, за ним доглядали залози в стінках трубки для яйця, які розпилювали різні хімікати, майже так, ніби це був транспортний засіб, що проїжджав через автомийку.
Деякі форсунки розпилювали пінистий шар, багатий кальцієм, який твердів у оболонку. Деякі наносили на яєчну шкаралупу крихітні позначки, схожі на сузір’я з крапок і плям. У стінці трубки курячого яйця є навіть пори, які виділяють восковий шар на зовнішню оболонку яйця, щоб захистити його від мікробів.
Все поки що виглядає так, ніби яйця без яйцепроводу бути не може. Та підемо глибше. Правда полягає в тому, що яйце розвинулося набагато раніше, ніж сталася еволюція яйцепроводу, і з великим відривом – багато мільйонів років, що чітко видно в літописі скам’янілостей. Вони сягають 600 мільйонів років і більше.
Викопні яйця сягають едіакарського періоду, приблизно за 100 мільйонів років до того, як тварини, якими ми їх знаємо, тільки почали розвиватися. І знову ж таки, курей тоді ще не було. Якщо розширити параметри питання, щоб включити статеві клітини – гамети, наприклад, яйцеклітини та сперматозоїди, то яйце перемагає курку, плюс-мінус, на один мільярд років.
Отже, як не крути, а виходить, що відповідь на відомий парадокс – це яйце, завжди яйце. Яйце старше за курку. Мабуть, був момент, коли предок курки, дикий птах джунглів, відклав запліднене яйце, в якому була точна комбінація мутацій. Вона й призвела до походження роду, який потім отримав розмовну назву “курка”.
Фахівці Міланського політехнічного університету виявили численні підземні ходи, розташовані під замком Сфорца. Про це повідомляє університет на своєму…
Безпека на дорозі - це не тільки дотримання правил дорожнього руху, а й контроль над…
17 січня в активній області 3964 стався потужний сонячний спалах магнітудою M7.4. Він почався о 13:24 UTC…
Експерти автомобільної індустрії назвали найкращі новинки 2025 року. Ці автомобілі з досить великого списку дійсно найкращі…
Компанія Дональда Трампа завершує роботу над пакетом жорстких указів з питань імміграції. Очікується, що їх…
Заступник начальника РТЦК та СП Лариса Козак нещодавно на прес-конференції наголосила на важливості виконання повістки…