Перед тим як купувати квартиру в новобудові, її слід перевірити. Адже випадки шахрайства на ринку, на жаль, нерідкі. Зокрема, важливо дізнатися про реальний статус обраного об’єкта.
Про це розповіли в Мінінфраструктури. Там зазначили: для цього інвестор може зажадати у забудовника довідку з Державного реєстру прав (ДРРП) про стан реєстрації права на нерухоме майно. У цьому реєстрі містяться всі відомості та дані про:
- реєстрації майбутнього об’єкта нерухомості;
- його характеристиках.
“Крім того, всі вихідні дані та відомості про об’єкт зібрані на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Через портал ЄДЕССБ інвестор може перевірити дані про об’єкт самостійно. Це також дозволить порівняти інформацію, отриману від продавця, з даними реєстрів, що забезпечить прозорість у процесі придбання нерухомості”, – йдеться у повідомленні.
Отримати ж докладну інформацію про обраний об’єкт нерухомості на порталі ЄДЕССБ, а також перевірити його статус та визначити параметри можна за кілька кроків. Спочатку потрібно отримати ідентифікатор об’єкта нерухомості – квартири, паркомісця чи нежитлового приміщення.
“Цей ідентифікатор дасть змогу знайти всі необхідні відомості про об’єкт на порталі ЄДЕССБ”, – пояснили у міністерстві. Після цього:
- зайти на портал ЄДЕССС та у розділі “Реєстри” вибрати підрозділ “Спеціальне майнове право”;
- у ньому вибрати розділ “Заяви про реєстрацію майнового права у ДРРП”;
- у поле “Ідентифікатор об’єкта будівництва” слід внести ідентифікатор для пошуку заяви про реєстрацію права;
- на сторінці заяви переглянути документи, на підставі яких відбувалася реєстрація права, та їхні статуси: дозвільний документ, відомості про визначення гарантійної частки та розподіл прав, про присвоєння адреси тощо;
- зі сторінки заяви перейти за посиланням на дозвільний документ та переглянути його статус, який визначає, чи має замовник право будувати об’єкт, який планує придбати інвестор;
- зі сторінки заяви перейти у відомості про визначення гарантійної частки, де перевірити, чи є обʼєкт гарантійною часткою, яку не можна продавати, а також переглянути перелік осіб, за якими зареєстровано право на об’єкт;
- у розділі “Проектна документація” можна знайти характеристики обʼєкта, який буде збудовано.
Також потенційний інвестор може звернутися до замовника будівництва або девелопера та отримати номер дозвільного документа та дату його реєстрації. Дозвільний документ можна перевірити на порталі ЄДЕСС за посиланням.
При цьому наголошується: ключовою ознакою безпечної інвестиції є відповідність обʼєкта вимогам законодавства. Однією з таких вимог є реєстрація спеціального майнового права (СМП) на майбутні обʼєкти нерухомості для залучення фінансування будівництва. Це, зазначається, “дієвий інструмент, який дозволяє інвестору перевірити доброчесність замовника будівництва”.
Крім того, зауважили в міністерстві, за законодавством, квартири, паркомісця, приміщення та інші об’єкти, на які отримано дозвільний документ на будівництво після 10 жовтня 2022 року можуть бути куплені/продані “лише при державній реєстрації спеціального майнового права”.