Лідери країн Європейського Союзу в ніч з 27 на 28 червня остаточно погодили кандидатури на посади керівників головних інституцій блоку. Дискусія з приводу призначень зайняла понад годину. Низка старих керівників залишається, але є й нові призначення.
Як повідомляє “Європейська правда”, Європейську комісію наступні п’ять років очолюватиме Урсула фон дер Ляєн. Її призначення 18 липня повинен буде затвердити Європарламент. Фон дер Ляєн повинна зібрати для цього 361 голос “за”, її шанси оцінюють, як надзвичайно високі. Є вже й інші призначення:
- Європейська Рада: замість Шарля Мішеля – Антоніу Кошту, експрем’єр Португалії. Примітно, що його призначають зі своєрідним “випробувальним терміном”: на 2,5 роки із можливістю подовження повноважень ще на 2,5 роки.
- Високий представник ЄС з безпекової та зовнішньої політики: замість Жозепа Борреля – чинний прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас. Історичний момент, оскільки це перша кандидатура зі Східної Європи, яка займає таку посаду.
- Європейський парламент: залишається Роберта Метсола, у випадку, якщо її призначення підтвердить ЄП.
Вибори до Європарламенту
Протягом 6-9 червня проходили перші після Brexit (2020 рік) вибори до Європейського парламенту. В них взяли участь близько 370 млн виборців із 27 держав ЄС. Результати виборів впливатимуть на політичну діяльність ЄС протягом 2024-2029 років.
Так, у Німеччині, Бельгії та Франції правлячі політсили з тріском його провалили на користь ультраправих партій. Президент Франції Емануель Макрон через це проголосив позачергові вибори до парламенту.
Натомість в Угорщині правопопулістська партія Віктора Орбана втратила понад 10% виборців. В Словаччині політсила проросійського прем’єра Роберта Фіцо була лише на другому місці.