У неділю, 26 травня, президент Франції Емануель Макрон прибув із триденним державним візитом до сусідньої Німеччини. Метою є демонстрація співпраці Парижа та Берліна, а також їхньої єдності всередині ЄС напередодні червневих виборів до Європарламенту. Це перший візит на такому рівні за 24 роки, але він відбувається в час, коли погляди Макрона на розв’язання низки викликів для Європи є діаметрально протилежними до позиції канцлера Німеччини Олафом Шольцом.
Як повідомляє Reuters, Макрон має відвідати Берлін, Дрезден і Мюнстер, де отримає «Вестфальську премію миру» за сприяння Україні. У столиці Німеччини його зустрічатиме президент Франк-Вальтер Штайнмаєр. У неділю відбудеться державна вечеря за участю канцлера Олафа Шольца та колишнього канцлера Ангели Меркель. Наприкінці візиту планують провести спільне засідання Кабінетів міністрів.
Макрон та Шольц мають обговорити низку викликів, які постали перед євроспільнотою. Йдеться про широкий спектр питань, серед яких російсько-українська війна, ризики для ЄС після можливого повернення в Білий дім Дональда Трампа, створення єдиної армії Євросоюзу та ядерна енергетика.
Макрон і Шольц
Обидва лідери, позиція яких має ключове значення для спільних рішень ЄС, мають свої погляди на розв’язання найгучніших викликів. Емануель Макрон виступає за скасування «червоних ліній» у підтримці України. Натомість Шольц вважає, що завданням №1 для Заходу є недопущення прямого зіткнення з Росією. Французький президент виступає за «стратегічну автономію» ЄС та створення європейської армії. Натомість очільник Німеччини переконаний, що альтернативи НАТО з Вашингтоном на чолі просто немає. Макрон прагне демонстрували лідерство в ЄС, а Шольц докоряє Парижу, що часто заяви їхнього президента є гучнішими, аніж реальна допомога Києву.
Проте з низки питань раніше вони досягли компромісу, що дозволило Євросоюзу продемонструвати неочікувано сильну позицію. Зокрема таким стало історичне рішення про запрошення України в ЄС, а також безпрецедентно одностайна підтримка Києва в час, коли США тимчасово втратили лідерство, будучи паралізованими передвиборчою боротьбою.