В Україні 56 народних депутатів звернулись до Конституційного суду з проханням перевірити конституційність скасування перерахунку залежно від зарплати пенсії тих парламентарів, які отримали виплати до 2017 року. Це може призвести до зростання пенсії народного депутата у середньому з 17,8 тис. до майже 29 тис. грн. Уповноваженим представником подання став народний депутат Сергій Тарута.
Що вимагають народні депутати
Раніше народні депутати після досягнення 62-річчя мали право отримувати 60% зарплати нардепа, що працює. І щойно у депутата зростала зарплата (а це фактично відбувається щорічно), збільшувалась і пенсія того парламентаря, який перебуває на заслуженому відпочинку.
Ще у 2015 році особливі пенсійні права для народних депутатів скасували. Тепер замість того, щоб їхні пенсії підвищувати залежно від зарплати чинного нардепа, їм проводять індексацію. Попри це, зараз, згідно з даними ПФУ, середня пенсія нардепа становить 17,9 тис. грн, тоді як середня пенсія звичайного українця – 5,7 тис. грн.
Депутати не задоволені своїми пенсіями та звернулись до Конституційного суду. Документ підписали 56 чинних парламентарів. Вони вимагають повернути норму закону, згідно з якою зарплати парламентарям мають підвищувати до 60% зарплати чинного нардепа.
Хто прагне отримувати пільгові пенсії
Якщо КСУ погодиться з вимогами народних депутатів, їхні пенсії можуть підняти в середньому до близько 29 тис. грн. Тобто підвищення складатиме понад 10 тис. грн. Крім того, нардепи зможуть через суд вимагати у Пенсійного фонду компенсувати їм невиплачені суми за минулі роки.
Конституційне подання надійшло до Конституційного суду 13 червня 2024 року. Документ містить 49 сторінок. На порталі Конституційного суду можна ознайомитись із текстом подання нардепів №3/ 217 (24) від 13.06.2024 і власноручними резолюціями тих, хто його підписав. На перших 30 сторінках — пояснення що не так із законами, які обмежили пенсії парламентарів. На сторінці Конституційного Суду вказано, що “ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі“. В кінці — п’ять сторінок 56 підписів:
- “Слуга народу” — 20 нардепів (Людмила Буймістер, Тетяна Грищенко, Максим Пашковський, Олександр Федієнко, Євгеній Брагар, Олександр Копиленко, Андрій Клочко, Олег Арсенюк, Ірина Кормишкіна, Ігор Кривошеєв, Ігор Герасименко, Анатолій Костюх, Андрій Богданець, Сергій Литвиненко, Сергій Гривко, Максим Зуєв, Валерій Колюх, Олена Копанчук, Вікторія Вагнєр, Олексій Кузнєцов);
- “Опозиційна платформа за життя” — 13 (Антоніна Славицька, Юрій Бойко, Олександр Колтунович, Сергій Льовочкін, Віталій Борт, Григорій Мамка, Юлій Іоффе, Микола Скорик, Суто Мамоян, Василь Німченко, Сергій Ларін, Михайло Папієв, Юрій Павленко, Муса Магомедов);
- “Батьківщина” — п’ять (Сергій Євтушок, Іван Кириленко, Михайло Цимбалюк, Вадим Івченко, Андрій Пузійчук, Валерій Дубіль, Андрій Кожем’якін);
- “Відновлення України” — троє (Олександр Ковальов, Олександр Лукашев, Роман Іванісов);
- “За майбутнє” — один (Анна Скороход);
- “Довіра” — один (Борис Приходько).