Наступний тиждень може мати ключове значення у наближенні миру в Україні. США та Росія починають переговори між собою, а європейські лідери проводять екстрену зустріч, щоб боячись, що про все домовляться без них. Про це пише Financial Times.
Найвпливовіші лідери Європи зберуться в Парижі в понеділок, щоб узгодити власні дії на тлі спроб президента США Дональда Трампа досягти швидкої угоди з Володимиром Путіним. Вже цього тижня головний дипломат Трампа Марко Рубіо зустрінеться у Саудівській Аравії з російським міністром закордонних справ Сергієм Лавровим.
Переговори Рубіо-Лаврова мають прокласти шлях зустрічі Трампа з Володимиром Путіним у найближчі тижні. Ці контакти підкреслюють відсутність європейців у переговорному процесі, який зрештою може змінити архітектуру безпеки Європи.
“Я думаю, що світовий порядок почав змінюватися 24 лютого 2022 року, і зараз ми бачимо напрямок, у якому він може рухатися”, – сказав Financial Times президент Фінляндії Александр Стубб.
Неназваний західний чиновник назвав “божевільним” те, як швидко нова адміністрація США налагоджує діалог з Москвою.
“Єдине, що [Європа] має зробити, — це дати Україні якомога більше, щоб вона могла краще сказати “ні” речам, які пхають їй в горлянку [США та Росія]”, – сказав чиновник.
На екстреній зустрічі в Парижі європейські лідери обговорять ідеї своєї участі у закінченні війни в Україні. Зокрема це може бути розгортання європейських військ в Україні для охорони майбутньої лінії припинення вогню. Багатьох європейських лідерів також турбує те, що станеться з американською допомогою після закінчення війни і що можуть у цьому напрямку зробити самі європейці.
Проблемою для європейців також є те, що члени команди Трампа, схоже, не мають спільного погляду на те, як має закінчитися війна. І при цьому не зрозуміло, хто з них більше впливатиме на думку самого Трампа і хто матиме більшу роль у переговорному процесі.
Наприклад, більшість європейських лідерів добре сприйняли заяви спецпредставника Трампа з питань України та Росії Кіта Келлога. А от новий держсекретар США Марко Рубіо не викликав у європейців особливої довіри.