Майк Помпео, колишній держсекретар в адміністрації Дональда Трампа та великий друг України, не повернеться в його команду через підозри новообраного президента у тому, що Помпео корумпований українською владою. Саме те обговорюють наразі у Республіканській партії США. При цьому відомо, що Помпео вже рік обіймає посаду незалежного виконавчого директора компанії “Київстар”. Це може бути симптомом, що Трамп насправді має намір вирішувати питання війни в Україні зовсім не так, як розказував Зеленському під час телефонної розмови. А також можливо вказує, що Помпео підставили росіяни, каже джерело Інформатор.
Як і останні призначення, це може бути симптомом, що існує велика різниця між тим, що Трамп казав Зеленському під час телефонної розмови та тим, як насправді він збирається діяти в Україні. Проте є велика імовірність, що Помпео підставили росіяни, пише Інформатор.
Помпео виглядає як Гантер Байден
Найімовірніше саме робота у компанії “Київстар” виявилася вирішальною у долі Майка Помпео. Маловідомий факт: у Республіканській партії стверджують, що саме таким чином українці намагалися його корумпувати. Ба більше – там кажуть, що це гроші з американської війсьокової допомоги. На них Україна через роботу в комерційних структурах чи участь у наглядових радах намагається корумпувати американських політиків, аби вони впливали на подальше надання військової допомоги. Тобто, як кажуть республіканці, це дії не в інтересах власної країни.
Кейс Помпео та Київстара нагадує інший: про Гантера Байдена, сина президента США, який був членом Наглядової ради української газової компанії Burisma. І нібито отримував за свою працю фантастичні гонорари. Також республіканці отримали листа з компїютера Гантера Байдена, у якому нібито йшлося про зустріч представників Burisma із ним та його батьком.
У доповіді комітетів Сенату США з внутрішньої безпеки, урядових питань і фінансів, підготовленій республіканцями та опублікованій у вересні 2020 року, стверджується, що Гантер Байден, його сім’я та ділові партнери протягом декількох років отримували «мільйони доларів сумнівного походження від іноземних громадян». Через справу молодшого Байдена Трамп намагався дискредитувати президента США. Відомо, що Дональд Трамп телефонував до Володимира Зеленського у 2019 році і прохав його допомогти в дорослідуванні справи.
Після перемоги Джо Байдена на минулих виборах кейс Burisma назвали спробою Росії втрутитися у вибори в США. А в Україні активних учасників тієї історії звинуватили у держзраді.
Але зараз ситуація змінилася. Трамп висунув на посаду міністра юстиції та генпрокурора конгресмена з Флориди Метта Гетца. Саме Гетц проводив розслідування юридичного комітету Палати представників щодо комп’ютера Байдена-молодшого, на якому незаконно виявили його листування з компанією Burisma.
Яскравий російський слід
В історіях Burisma та “Київстару”, якою можливо Майк Помпео був скомпроментований, є більше спільного, ніж здається. Власник Burisma – Микола Злочевський – розпочинав кар’єру з одіозним держзрадником Віктором Медведчуком та був тісно пов’язаний із “сім’єю” Віктора Януковича (син Олександр Янукович, олігарх Сергій Курченко, ексміністр доходів і зборів Олександр Клименко, ексглава МВС Віталій Захарченко). При Януковичі Злочевський очолював Мінекології. Зв’язки не припинялися і після того, як “сім’я” втекла до Москви.
Компанія “Київстар” на 100% належить глобальному цифровому оператору VEON. Тобто з компанією, що має російське походження. Попередня її назва – ВимпелКом (російський мобільний оператор “Білайн”). Пов’язана із російським олігархом Михайлом Фрідманом, який фінансує оборонну промисловість Росії.
Формально Фрідмана та інших представників “Альфа-Груп” в управлінні VEON наразі немає. Ще минулого року у VEON стверджували, що Фрідман та інші підсанкційні олігархи РФ не володіють акціями VEON або “Київстар”. Але тут є нюанс: найбільшим акціонером VEON є компанія LetterOne. Михайло Фрідман, Герман Хан (співвласник “Альфа-Груп”) та Олексій Кузьмичов (співзасновник “Альфа-Груп”) вклали в компанію 15,36 млрд доларів.
Зважаючи на ці особливості, не можна виключити, що Майка Помпео призначили на посаду директора “Київстару” саме для того, щоб скомпрометувати у разі перемоги Дональда Трампа. Так само вчинили з Гантером Байденом у Burisma.
Може вказувати на змову Трампа з Москвою
На думку джерела у колах, близьких до влади, відставка Помпео може вважатися симптомом справжніх намірів новообраного президента Трампа. Так, він дійсно сприймає війну в Україні як виклик та хоче показати, як здатен залагоджувати складні випадки, з якими демократи не впоралися.
“Звісно ж, Трамп збирається на прикладі України демонструвати, на що він здатен. Тому що демократи мали план щодо України, дещо сумбурний, оскільки доопрацьовували його вже після початку великої війни. І цей план провалився, – каже наше джерело. – Але як саме Трамп збирається усе залагоджувати – ось це й турбує. Оскільки, якби він збирався робити це з позиції сили, то йому потрібен був би Помпео. А тепер біля керма сили, які проти військової допомоги Україні та вважають за доцільне домовлятися з Москвою. Причому домовлятися за лаштунками, таємно. Це може бути змова. Є ризик, що внаслідок цієї змови Америка просто припинить військову допомогу Україні, а жодних мирних переговорів не буде. Або ж вони почнуться – і одразу проваляться. Тоді Україна залишиться беззахисною і Путін дійде туди, куди йому вистачить сил. А тим часом у США розкручуватиметься історія про українську корупцію. Типу, подивіться на українців, Путін їх б’є – але винні вони самі, адже вони наскрізь корумповані, розікрали усю військову допомогу. Такий ризик є. У зв’язку з усіма цими промовистими призначеннями він значно зріс”.
Сам Майк Помпео днями прогнозував не таку безрадісну політику Трампа щодо України. Він вважає, що після вступу на посаду новообраний президент США займе більш “яструбину” позицію щодо війни в Україні, ніж під час передвиборчої кампанії.
“Президент Трамп не дозволить Володимиру Путіну прокотитися через Україну. Припинення фінансування українців призведе до цього, і про це йому скаже вся його команда”, – сказав він