Рейтинг прогульників за п’ять років роботи Верховної Ради IX скликання очолив Вадим Рабінович від забороненої ОПЗЖ. До втрати мандата він пропустив 90% голосувань. Про це йдеться в матеріалі «Чесно».
На другому місці опинився однопартієць Рабіновича, а нині член групи «Відновлення України» Вадим Столар, на третьому – нардепка від «Батьківщини» Анжеліка Лабунська, яка водночас дистанційно доєднується до роботи в комітеті.
Як зазначається, 23 народні депутати чинного скликання Ради пропустили понад 50% голосувань. Одинадцять із них наразі вже втратили мандати.
У першій десятці прогульників також колишній «слуга» Олександр Дубінський, який вже понад рік перебуває в СІЗО, але й до того не надто активно ходив у Раду, позафракційний нардеп Олесь Довгий, а також лідер «Європейської солідарності» Петро Порошенко. Понад половину засідань також пропустили лідерка «Голосу» Кіра Рудик і голова партії «За майбутнє» Ігор Палиця. А інший член цієї фракції Степан Івахів, який пропустив 60% засідань за п’ять років, в інтерв’ю Bihus.info пояснив, що не ходить у Раду, бо йому це «не до душі й не до серця».
Загалом прогульники є в усіх фракціях і депутатських групах, а також серед позафракційних, та найбільший відсоток прогульників серед представників колишньої фракції ОПЗЖ.
Неучасть депутата у роботі парламенту без поважних причин свідчить про невиконання ним своїх обов’язків. Утім, позбавити депутата мандата за прогули неможливо. Для боротьби з прогульництвом у 2019 році була запроваджена система «штрафування»: прогульника можуть позбавити депутатських виплат, якщо він протягом місяця без поважних причин не брав участі у понад 30% голосувань на пленарних засіданнях або більш як у 50% засідань свого комітету.
Йдеться не про зарплату чи компенсації за житло, чи проїзд, а саме про відшкодування витрат, пов’язаних із виконанням депутатських повноважень. Утім, у травні 2022 року нардепи зупинили дію цієї норми на час воєнного стану.