Проблема Збройних сил України, на думку Мар’яни Безуглої, полягає в тому, що міністри оборони або були військовими з системи “кругової поруки”, або ж швидко попадали під вплив військових, не здійснюючи “контроль та розвиток”. Нардепка, яка досить регулярно критикує військове керівництво, написала у Facebook “теоретичний концепт” дій очільнику оборонного відомства.
Вона наголосила, що міністр оборони не є “завгоспом” головнокомандувача ЗСУ, а особою, яка несе політичну відповідальність за розвиток сил оборони в усіх вимірах та контроль за діями військових. Тому найкраще, на її думку, президенту було б призначити не “совкового”, не фракційного очільника війська, з яким можна було б щось “робити і планувати”.
Міністр, який є “рукою демократичного цивільного контролю над силами оборони”, на її думку, має провести аудит усіх призначень, знявши з посад комбригів та комбатів тощо, щоб повернути та дати розвиток воїнам-лідерам, які здобули унікальний досвід під час повномасштабного вторгнення.
Також глава відомства повинен завершити аудит підрозділів, які фактично не приймають участь у бойових діях та розформувати зайві, “перетрусивши” Генеральний штаб і відправити їх в бойові підрозділи, а бійців з передової направити в Генштаб. Потрібно провести контррозвідувальну перевірку на шпигунів, агентів впливу та проросійських “консервів” у Міноборони та Генштабі. Окрім того, необхідно, наголосила Безугла, залучити кращих цивільних та мобілізованих спеціалістів, організувати постійний прямий діалог з цивільними експертами, фондами, волонтерами.
Варто визначити ключові напрямки розвитку ЗСУ та постійно рахувати, скільки і як це коштуватиме, що конкретно просити у союзників і куди та як вкладати обмежені ресурси країни.
“Вкладати в людину! В розвиток воїна, його навчання та обізнаність, що рятує життя. В зброю для людини, а не людей, як придаток до зброї”, — підкреслила Мар’яна Безугла.
В її “дорожній карті” дій йдеться, що МО потрібно сконцентруватися на поповнені людьми, технікою і боєприпасами воюючих досвідчених підрозділів, натомість зупинити створення нових механізованих сухопутних бригад. Окрім того, слід розблокувати переведення між видами та військовими формуваннями.
Нардепка вважає, що необхідно ввести обов’язкові критерії навченості людей, злагодження підрозділів, фактичної укомплектованості і готовності та запровадити обов’язкові ротації бригад.
Окрім цього, треба переглянути підготовку офіцерів, а у разі проблем з якістю діяльності, “вкластися” в розвиток сержантів та запровадити принцип делегування рішень на полі бою, де є найбільш повна та свіжа інформація про те, що і як відбувається. До цього також варто скоротити безглузді доповіді по телефону, залишивши “стислу і предметну” координацію. Після переатестації усіх генералів більшість треба відправити у відставку, вважає вона, щоб вищі офіцери “не нили про посади та не дестабілізували ситуацію”.
“Правило відповідальності за брехню будь-якого рівня”, — написала Мар’яна Безугла, пояснивши, що у цьому випадку потрібно не зациклюватися на службових розслідуваннях, а зосередитися на покращенні якості прийняття рішень та врахуванні помилок й досвіду.
Окрім того, важливо впровадити автоматизовану стройову частину та реєстри, скасувавши якомога більше застарілої бюрократії та ввести електронну систему в логістиці, яка відслідковуватиме “кожну гривню”, вважає вона.
Представниця оборонного комітету ВРУ пропонує впровадити аналіз проведених дій на усіх рівнях, щоб військова машина в реальному часі втягувала знання з тактичних підрозділів та зразу реплікувала на усі інші.
“Коли в бригаді знаходять спосіб знищувати ворога, він зразу стає доступним всім іншим бригадам”, — пояснила вона, додавши, що також можна ввести рейтинг бригад та змагання між ними відповідно до зрозумілих критеріїв.
Важливим Безугла вважає по-справжньому, без бутафорії, відкрити військові частини, штаби та полігони для союзників.
“Все одно вони все знають і бачать. Хай краще знають, що справді відбувається і як насправді важко”, — розтлумачила нардеп свою думку, додавши, що також потрібно покращити доступ на війну й журналістам.
Також важливим є визначення посад і діяльності для людей відповідно до їхніх реальних навичок, активне “полювання” за “талантами” та просування на всі рівні без обмежень за формальною військовою освітою, гадає Безугла.
“Скоротити прокладки між ТЦК та СП та Головнокомандувачем ЗСУ, вивести ТЦК та СП разом з кадровим центром в Міністерство оборони, автоматизувати процеси, поєднати з бронюванням, пріоритет для оборонних підприємств, чіткі критерії та контроль бронювання”, — написала свої думки парламентарка, визнавши, що її ідеї потребують модифікації, але водночас наголосивши, що у війні виграє швидший, гнучкіший та розумніший.