Наразі в Україні на місце генерального прокурора є три основні кандидати, кожен з яких має неоднозначну репутацію та був помічений у журналістських антикорупційних розслідуваннях. Про це повідомили журналісти видання “Факти”, посилаючись на джерела з Офісу Президента та Офісу генерального прокурора.
Перший кандидат — Руслан Кравченко, який наразі очолює Київську обласну військову адміністрацію. Кравченко нібито підтримують Олексій Кулеба, заступник голови Офісу Президента, і виконуючий обов’язки генпрокурора Олексій Хоменко.
Але репутацію Кравченка затьмарюють звинувачення, висвітлені у журналістських розслідуваннях. Наприклад, журналісти “Наших грошей” повідомили, що Київська ОДА, під керівництвом Кравченка, закупила генератори для Чорнобильської АЕС за завищеною ціною — на суму в 5 мільйонів гривень. Крім того, у 2018 році Кравченко отримав службове житло, яке вже наступного року приватизував і продав.
Другий кандидат — Ірина Мудра, заступниця керівника Офісу Президента. Її описують як неконфліктну людину з досвідом у Міністерстві юстиції, що робить її привабливим кандидатом на цю посаду.
Однак і в її минулому є спірні моменти. Наприклад, за інформацією видання “Інформатор”, Мудра має у власності три квартири у Києві, елітні аксесуари та автомобіль Range Rover Sport, який вона придбала у 2023 році, але записала на доньку. Крім того, вона відома своїми дружніми стосунками з нинішнім головою Нацбанку Андрієм Пишним, що, як вважають деякі, могло допомогти її кар’єрі.
“Що стосується Ірини Мудрої, то вона виходець із банківської сфери та продовжує підтримувати ділові та дружні стосунки із нинішнім головою Нацбанку Андрієм Пишним, у якого працює її теперішній чоловік. У Національному банку подейкують, що колишні колеги “постійно на зв’язку”, а призначенням на посаду у ОПУ Мудра може завдячувати саме Андрію Пишному” – йдеться в матеріалі.
Третій претендент — Олег Кіпер, керівник Одеської ОДА. Він теж фігурує у кількох розслідуваннях, зокрема пов’язаних з агроекспортом, яким він нібито керує “вручну”, створюючи схеми з надприбутками для обраних. Про це писали розслідувачі “Громадського”. Ще один інцидент, який викликав критику, — його відпустка за кордоном під час воєнного стану.
“Рівень відповідальності генерального прокурора та обсяг завдань потребують постійної активності й фізичної присутності посадовця. І виконання обов’язків заступником тут є допустимим лише впродовж короткого проміжку часу, допоки триває призначення нового. Тому пауза у призначенні генерального прокурора України буде нетривалою. Хто ним стане — побачимо вже незабаром, але поки наявні кандидати здатні викликати лише тривожні відчуття та очікування. Більшість питань до них все ще залишаються без відповіді” – пишуть “Факти”.
Як повідомлялось раніше, 31 жовтня президент Володимир Зеленський звільнив генпрокурора Андрія Костіна. Він подав у відставку на тлі скандалу з корупцією у МСЕК та прокурорами, які оформлювали собі фейкову інвалідність, аби отримувати виплати.