Колишній дипломат Лі Іль Гю, який працював на Кубі, втік із сім’єю до Південної Кореї в листопаді минулого року. Він зустрічався з Кім Чен Ином віч-на-віч і впевнений, що північнокорейський диктатор готовий убити всі 25 мільйонів жителів своєї країни, щоб забезпечити своє виживання. А також Кім дуже хоче бачити Дональда Трампа на посаді президента. Про це пише ВВС.
За словами Лі, повернення Дональда Трампа в Білий дім стане для Північної Кореї “можливістю, яка випадає раз на тисячу років”.
Лі Іль Гю особисто зустрічався з Кім Чен Ином завдяки своєму високому статусу, і у своєму першому інтерв’ю він описав північнокорейського диктатора як приємну усміхнену людину.
“Він часто посміхається, часто хвалить людей. Він здається звичайною людиною. Він міг би бути прекрасною людиною і батьком, але перетворення його на бога зробило його жахливою істотою”, — розповів Лі.
Він не сумнівається, що Кім зробить усе, щоб гарантувати своє виживання, навіть якщо це означало б убивство всіх 25 мільйонів північнокорейців.
Відносини Кім Чен Ина і Дональда Трампа
За його словами, Північна Корея, як і раніше, розглядає Трампа як людину, з якою можна вести переговори щодо своєї програми створення ядерної зброї, незважаючи на те, що переговори між ним і Кім Чен Ином у 2019 році провалилися.
Раніше Трамп вітав відносини з Кімом як ключове досягнення свого президентства. Він сказав, що вони буквально “закохалися одне в одного”, обмінюючись листами. Буквально минулого місяця Трамп сказав на мітингу, що Кім хотів би знову бачити його в Білому домі: “Я думаю, він сумує за мною, якщо ви хочете знати правду”.
Північна Корея сподівається, що зможе використати ці тісні особисті стосунки у своїх інтересах, каже Лі.
Він також стверджує, що КНДР, будучи ядерною державою, ніколи не позбудеться своєї зброї і, ймовірно, буде прагнути укласти угоду про заморожування своєї ядерної програми в обмін на скасування санкцій з боку США.
Але він упевнений, що Пхеньян не буде вести переговори сумлінно. Згода заморозити свою ядерну програму “була б вивертом, 100% обманом”, каже він, додаючи, що це був би “небезпечний підхід, який призвів би тільки до посилення Північної Кореї”.
Відносини КНДР і Росії
Звертаючись до нещодавніх тісніших зв’язків Північної Кореї з Росією, Лі каже, що війна в Україні була для Пхеньяну удачею. США і Південна Корея вважають, що Північна Корея продала Москві мільйони одиниць боєприпасів для підтримки свого вторгнення в обмін на продовольство, паливо і, можливо, навіть військову техніку.
За словами Лі, головною перевагою цієї угоди для Пхеньяна стала можливість продовжити розробку ядерної зброї.
Але Лі вважає, що Кім Чен Ин розуміє: ці відносини тимчасові і після війни Росія, найімовірніше, розірве відносини.
“Північна Корея розуміє, що єдиний шлях до її виживання, єдиний спосіб усунути загрозу вторгнення і розвинути свою економіку — це нормалізація відносин зі Сполученими Штатами. Хоча РФ, можливо, і дала Північній Кореї тимчасовий перепочинок від її економічних страждань, але повне закриття кордонів КНДР під час пандемії серйозно зруйнувало економіку країни і життя людей”, — зазначає Лі. За його словами, коли кордони знову відкрилися 2023 року, на батьківщині дипломатів просили привезти буквально все, навіть “використані зубні щітки”.
Політика Кім Чен Ина і чи буде Кім Чжу Е його наступницею
Північнокорейський лідер вимагає від своїх громадян повної лояльності, і найменший прояв інакомислення може призвести до тюремного ув’язнення. Але Лі каже, що роки поневірянь підірвали лояльність людей.
“Більше немає справжньої відданості режиму або Кім Чен Ину, є вимушена відданість, коли потрібно бути відданим або померти”, — каже він.
Нещодавні зміни багато в чому зумовлені припливом південнокорейських фільмів, драм і музики, які були ввезені на Північ контрабандою та які заборонено дивитися і слухати.
“Люди дивляться південнокорейський контент не тому, що мають капіталістичні переконання, вони просто намагаються згаяти час у своєму одноманітному й похмурому житті”, — каже Лі, але потім вони починають запитувати: “Чому люди на Півдні живуть життям країни першого світу, тоді як ми бідуємо?”
Але Лі впевнений, що революції в КНДР не буде. “Кім Чен Ин прекрасно розуміє, що лояльність слабшає, що люди розвиваються, і саме тому він посилює своє правління терору”, — каже він.
За його словами, ухвалене Північною Кореєю наприкінці минулого року рішення відмовитися від багаторічної політики возз’єднання з Півднем стало черговою спробою ізолювати людей. І це був найзліший вчинок Кім Чен Ина. Він каже, що тоді як минулі лідери Північної Кореї “вкрали в людей свободу, гроші та права людини, Кім Чен Ин вкрав те, що в них залишилося: надію”.
За межами Північної Кореї велику увагу приділяють здоров’ю Кім Чен Ина, дехто вважає, що його передчасна смерть може спровокувати крах режиму. Але Лі вважає, що якщо навіть Кім Чен Ин помре, його місце просто займе інший “злий лідер”, але не його дочка Кім Чжу Е.
За його словами, у Чжу Е немає легітимності та популярності, щоб стати лідером Північної Кореї, особливо з огляду на те, що священний родовід Пекту, який Кіми використовують для виправдання свого правління, як вважають, передають тільки за чоловічою лінією сім’ї.
Спочатку люди були зачаровані Чжу Е, каже Лі, але тепер уже ні. Вони задаються питанням, чому вона ходила на випробування ракет, а не до школи, і носила розкішний дизайнерський одяг замість шкільної форми, як інші діти.
Як дипломат Лі Іль Гю втік із КНДР
Він уже вісім місяців живе в Південній Кореї, але поки його всюди супроводжують поліцейський охоронець і два агенти розвідки. “Я прожив життя 1% найбагатших у Північній Кореї, але це все одно гірше, ніж життя сім’ї середнього класу на Півдні”, — каже він.
Будучи дипломатом на Кубі, Лі заробляв лише 500 доларів на місяць і тому нелегально продавав кубинські сигари в Китаї, щоб заробити достатньо грошей і прогодувати свою сім’ю.
Коли він уперше розповів дружині про своє бажання втекти, вона була так засмучена, що опинилася в лікарні з проблемами із серцем. Після цього він тримав свої плани в таємниці, поділившись ними з нею і дитиною тільки за шість годин до вильоту їхнього літака.
Він описує це як “гру не на життя, а на смерть”. Звичайних північнокорейців, спійманих на дезертирстві, зазвичай катують протягом кількох місяців, а потім відпускають, каже він. “Але для еліти, такої як ми, є тільки два результати — життя в таборі для політичних в’язнів або розстріл. Страх і жах були нестерпними. Я міг прийняти свою смерть, але я не міг винести думки про те, що мою сім’ю потягнуть до ГУЛАГу”, — каже він, і хоча він ніколи не був вірянином, але поки він чекав в аеропорту на свій рейс, то почав молитися.
Наразі його пріоритетом є допомога його сім’ї в облаштуванні нового життя в Південній Кореї та асиміляція його дитини в суспільстві.
“Це вибір, який я нав’язав своїй родині, і вони мовчки погодилися і пішли за мною. Тепер це борг, який мені доведеться виплачувати все життя”, — каже він.