Громадян України, які не надто мотивовані мобілізуватись, насправді не лякає війна як така. Насправді їх демотивує те, що Верховна Рада відмовилась встановлювати обмежені строки служби й немає варіантів хоча б на деякий час повернутись з фронту і пожити мирним життям. Про те, що думають військові та цивільні про демобілізацію та мобілізацію, народна депутатка та членкиня комітету з нацбезпеки Ірина Фріз розповіла в ефірі “Київ 24”.
Фріз нагадала, що народні депутати у законі про посилення мобілізації, прийнятий весною 2024 року, не згадали про можливість демобілізації. При цьому Кабінет Міністрів запевнив, що над цією ідеєю попрацюють і підготують законопроєкт до жовтня. На думку нардепки, відсутність можливості піти з армії — хоча б тимчасово, у відпуску, або прослуживши, наприклад, 36 місяців — демотивує цивільних, яких “лякає мобілізація”. На її думку, громадяни уникають армії не так через страх армії, як через страх, що вони звідти не вийдуть. Про це ж говорять військові, які думають, що повернуться лише “двохсотими” (мертвими) або “трьохсотими” (пораненими).
“Людей лякає не визначеність. Тому що самі військові говорять в приватних спілкуваннях і в публічних спілкуваннях, що вони можуть звідти повернутися або 200-ими або 300-ими. І це величезний ризик для війська загалом і для держави в цілому”, — пролунало в ефірі.
Нардепка також наголосила, що ідеться навіть не про демобілізацію, а про “чіткий алгоритм звільнення з військової служби”. Вона допускає, що алгоритм може бути різним. Наприклад, можна обговорити пропозицію офіцера ЗСУ Ярослава Галаса зі 128 ОДШб ЗСУ: він написав про річну неоплачувану відпустку для військових. На думку Фріз, парламентарі повинні вести дискусію і щось вирішувати, не чекаючи рішень уряду.
“[Це треба — ред.] рухати й “пушити”, щоб надати нашим військовослужбовцям, їхнім родинам, в тому числі і мобілізованим, хто буде мобілізованим, чітке розуміння, якою має бути військова служба”, — сказала вона.