В Україні зими стають все м’якшими, а снігопади – рідкістю. Якщо раніше морози та хуртовини були нормою, то тепер зимові місяці все більше нагадують міжсезоння. Ця тенденція не зміниться й у найближчі 50 років.
Про це в інтерв’ю “Говорить Суханов” розповіла метеорологиня, заступниця начальника відділу метеопрогнозів Українського гідрометеорологічного центру Наталія Голеня.
Чому зими теплішають
Причина криється у глобальному потеплінні, пояснює фахівчиня. Якщо раніше у холодну пору року переважали мінусові температури, то тепер зими складаються здебільшого з відлиг, а морози приходять короткими періодами.
“Якщо ми говоримо про зими 60-х, 70-х чи 80-х років, то у нас, на фоні стійких мінусових температур, були періоди відлиги. Зараз же – навпаки: суцільна відлига з періодами морозної погоди. Це відбувається через глобальне потепління”, – пояснює метеорологиня.
Які зими будуть в Україні через 30-50 років
Хоча Україна поступово рухається у бік потепління, радикальних змін у найближчі десятиліття не очікується. Морози ще будуть, хоч і не такими тривалими.
“Зовсім без зими ми не залишимося. Якщо тенденція збережеться, то років через 100 клімат може стати суттєво м’якшим. Але протягом наступних 30-50 років періоди морозів все одно будуть, хоч і короткі – по 3-5 днів”, – уточнює Голеня.
Чи виростуть пальми в Україні
Незважаючи на потепління, клімат України ще не готовий до тропічних змін. Як зазначає метеорологиня, навіть через пів століття сніг і морози не зникнуть остаточно.
“Українці не зустрічатимуть Новий рік під пальмами. Це ще не той рівень потепління. Але тенденція до більш м’яких зим збережеться”, – каже експертка.
Що це означає для природи
Скорочення зимових морозів впливає на водний баланс, адже менша кількість снігу – це менше запасів вологи у ґрунті.
Агросектор адаптується: фермери змушені змінювати терміни посівної та вибирати більш посухостійкі культури.
Фауна під загрозою: скорочення снігового покриву змінює звички тварин, особливо тих, які зимують у сплячці.
Таким чином, майбутні українські зими будуть значно теплішими, ніж пів століття тому, а снігопади можуть стати справжньою рідкістю.