Наразі офіційних даних про надходження “брудної хмари” немає. Про це сказала Наталія Птуха, синоптикиня Українського гідрометеорологічного центру, відповідаючи на запитання щодо того, що начебто цього тижня Київ та область накриє “брудна хмара”.
“Офіційно у нас таких даних немає”, – зауважила вона і додала, що в умовах антициклону ситуація завжди складається так, що якщо у антициклоні слабкі швидкості вітру або ж він узагалі відсутній, то це сприяє накопиченню в приземному шарі повітря забруднюючих домішок, які є від джерел викидів.
“Бо коли повітряні потоки більш інтенсивні, то, звичайно, вони швидше розсіюються. А забруднюючі речовини – вони, в принципі, ті самі залишаються, які і є постійно у нас”, – зазначила Птуха.
Так, загалом через антициклон “ситуація сприятиме накопиченню цих домішок в приземному шарі повітря”.
Водночас на уточнення, чи наразі не йдеться про якусь “брудну хмару”, синоптикиня сказала: “Ми таких даних не можемо підтвердити”.
Нагадаємо, напередодні у ЗМІ з’явилася інформацію, що на Україні й столицю насувається “брудна хмара”. За даними Ventusky, якість повітря начебто почне значно погіршуватися з 13 лютого і поступово накриє всі регіони.
Пізніше в Укргідрометцентрі уточнили, що Ventusky використовує чисельні моделі та глобальні бази даних, які в Україні не оновлювались вже 11 років через війну. Це означає, що Ventusky досі вважає активними підприємства, які вже зупинилися або зруйновані через війну. Зокрема, система досі вважає, що працюють Азовсталь, Новокаховський електромашинобудівний завод та інші підприємства.
Наразі, за даними Укргідрометцентру, найдостовірнішими є фактичні вимірювання з наземних постів та супутниковий моніторинг.
“Станом на 11 лютого вони не фіксують пил в атмосфері над Україною, і умов для його надходження з інших регіонів у найближчі дні також немає”, – кажуть синоптики.
За прогнозом, 11-12 лютого повітряні маси переміщуватимуться зі сходу на захід зі швидкістю 3-10 м/с, тому забруднене повітря не надходитиме з Європи.
13 лютого вітер буде слабкий, тому можливе накопичення місцевого забруднення, особливо в великих містах та в зоні розміщення ТЕС.
14-15 лютого очікується зміна погоди: вітер посилиться й очікується похолодання та опади, які очистять повітря.