Нещодавнє послаблення офіційного курсу гривні, яке розпочалося 20 травня, не було викликане збільшенням попиту на іноземну валюту, а стало наслідком рішення Національного банку України щодо необхідності подальшої контрольованої девальвації національної валюти.
Про це економісти та аналітики розповіли у коментарях РБК-Україна.
Експерти зазначили, що в останній тиждень попит на валютному ринку знизився порівняно з попереднім – з 24 млн. доларів до 21,2 млн. доларів. Тобто девальвацію гривні сформували не клієнтські операції, а інші фактори, можливо пов’язані з фінансуванням військових потреб за рахунок інтервенцій регулятора.
При цьому НБУ ухвалює рішення про ослаблення курсу гривні не випадковим чином, а виходячи з широкого макроекономічного контексту. Серед можливих причин аналітики називають дефіцит бюджетних коштів для оборонних потреб, який, за словами голови Мінфіну Сергія Марченка, сягає 5 млрд доларів, а також відсутність домовленостей із МВФ щодо фінансування у 2025 році.Play Video
Також на рішення НБУ щодо девальвації гривні могли вплинути рекомендації міжнародних партнерів після нещодавніх зустрічей із українськими чиновниками.
Крім того, тривале погіршення торговельного балансу через падіння експорту та зростання імпорту енергоресурсів в умовах війни також чинить тиск на курс національної валюти. У цій ситуації Нацбанк змушений проводити поступову девальвацію гривні в межах, що контролюються.