Без України не виходить: чому в РФ сталася чергова катастрофа з ракетою “Сармат”

Науковий експерт Олексій Парновський аналізує катастрофу на випробуваннях російської стратегічної ракети “Сармат”. Першопричину того, що відбувається, він вбачає у неготовності російських військових конструкторів виконувати ту роботу, яку раніше для Росії робили українські фахівці.

Мережею шириться новина про невдале випробування росіянами їхньої МБР РС-28 “Сармат”. У мене є що сказати з цього приводу.

1. Я переконаний, що РС-28 “Сармат” — це спроба КБ Макеєва скопіювати Р-36М2 (також відома як 15А18М, РС-20, “Воєвода” та SS-18 Satan) розробки КБ “Південне”. Р-36М2 — ракета на рідкому паливі, компоненти НДМГ+АТ. Двигуни для її перших двох ступенів російської розробки: 4 * РД-263 / 15Д117 хімкінського НПО “Енергомаш” (КБ Глушка) на 1-му ступені й РД-0256 + РД-0257 воронезького КБ “Хімавтоматики” (КБ Косберга) на 2-му ступені. На 3-му ступені Р-36М2 стояв двигун РД-869 розробки КБ “Південне”. Крім того, сама конструкція ракети, насамперед системи подавання палива, також розробки КБ “Південне”.

2. Необхідність копіювання спричинена тим, що МБР Р-36М2, що стояли на бойовому чергуванні у РФ, раніше обслуговувалися українськими фахівцями, тож після його припинення прийшли у непридатний до експлуатації стан. Власні ж розробки РФ, що базуються на твердопаливних МБР родини РТ-2ПМ* “Тополь”, мають набагато меншу масу ГЧ і дещо меншу дальність.

3. КБ Макеєва раніше робило лише балістичні ракети підводних човнів, тому це трохи не їхній профіль, причому востаннє це було досить давно.

4. 20 квітня 2022 року було проведено перше й останнє успішне випробування нібито МБР РС-28 “Сармат”. Проаналізувавши наявні матеріали, я дійшов висновку, що це була МБР Р-36М2, яку їм якимось чином вдалося довести до льотної придатності й запустити.

5. Після цього було 4 невдалих випробування нібито РС-28 “Сармат”. Останнє з них — те, про яке йдеться.

6. Наразі незрозуміло, чи була це спроба пуску, чи відпрацювання заправки компонентами: встановити можна, проаналізувавши готовність наземних служб (зокрема служби контролю траси й служб полігону Кура) за супутниковими знімками. У мене немає доступу до знімків цих районів достатнього розділення.

7. Результат інциденту — вибух ракети у ШПУ з повним руйнуванням останньої. Зруйновані або значно пошкоджені об’єкти у безпосередній близькості до ШПУ. Вибух спричинив лісову пожежу. Варто також очікувати значного забруднення місцевості високотоксичними компонентами палива та продуктами їхнього горіння.

8. Цікава подробиця стосується позначення МБР РС-28 “Сармат”, як і інших сучасних російських ракет. РС означає “ракета стратегічна” і є терміном Договору про обмеження стратегічних озброєнь. У СРСР ця система позначень ніколи не застосовувалася; натомість використовувались позначення Р для рідкопаливних і РТ для твердопаливних ракет, а також індекси ГРАУ. Наскільки я розумію, ця система позначень була прийнята в період, коли фактичне керівництво РФ здійснював Євген Примаков.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці “Думки” несе автор.

Джерело

Романчук Микола

Recent Posts

Часу до 5 лютого: українці зобов’язані пройти ВЛК, інакше мають заплатити 17 тисяч гривень, хто має прийти

Військовозобов'язані громадяни України, які мають статус "обмежено придатних до військової служби", зобов'язані до 5 лютого…

8 хв. ago

Зарплати президентів. Скільки отримує Дуда, Зеленський, Шольц та інші світові лідери

Зарплата президента США вважається найвищою, хоча її сума не переглядалась вже понад декілька років. Президент…

16 хв. ago

«Військові небезпечні». Працівниця столичного хостелу відмовилася обслуговувати офіцерів ЗСУ

У столичному хостелі Hostel Vshokoladi відмовилися обслуговувати групу, у складі якої був речник Військово-морських сил…

25 хв. ago

Нардеп вивозив ухилянтів за кордон у ролі своїх водіїв: що про нього відомо

У суботу, 18 січня, правоохоронці повідомили чинному народному депутату України про підозру в організації незаконного…

34 хв. ago

Мобілізація очима ТЦК: гучна заява про “бусифікацію”

Громадяни України можуть бути затримані терміном від трьох годин, якщо буде встановлено, що вони порушили…

42 хв. ago

Світло буде по 2,64 за кВт/год: у Кабміні встановили пільгові тарифи на електрику

Уряд схвалив постанову про диференціацію пільгового тарифу на електроенергію за рахунок механізму ПСО. Про це…

49 хв. ago