Військовий оглядач Девід Екс у колонці для The Telegraph звертає увагу на необхідність захищати винищувачі F-16, які Україна скоро отримає від західних союзників. Досвід такої діяльності ЗСУ вже мають — це приманки, фальшиві літаки та хибні цілі.
Перші з 85 винищувачів Lockheed Martin F-16, які союзники України зобов’язалися поставити для участі в бойових діях, повинні почати прибувати в країну, яку роздирає війна, з дня на день.
Але спритні надзвукові винищувачі можуть досягти прифронтових баз у дуже небезпечний момент для пошарпаних українських ВПС. Останніми тижнями російські дрони і ракети завдавали ударів по аеродромах по всій Україні, знищивши кілька наявних у складі ВПС бойових літаків радянського зразка.
Щоб захистити F-16 від тієї ж безславної долі, українські ВПС майже напевно активізують свої зусилля з відволікання російських ударів — за допомогою фальшивих літаків. До їхнього числа можуть входити манекени або справжні, але нелітаючі F-16, що діятимуть як приманки, привертаючи російський вогонь, тоді як справжні F-16 будуть надійно заховані десь в іншому місці.
Такі об’єкти є основним елементом обманних зусиль обох сторін у 28-місячній війні Росії з Україною. Українські та російські військові розміщують підробні танки, артилерійські знаряддя і батареї ППО — деякі з них виготовлені з дерева, тканини або надувного пластику, інші засновані на непридатних для використання корпусах колишніх бойових машин — по всій 700-мильній лінії фронту.
Напади на ці приманки є звичайним явищем, та в деяких випадках їх легко виявити. Коли українська або російська ракета чи безпілотник вражає активну батарею ППО супротивника, ракети батареї мають тенденцію вибухати ф розлітатися в усіх напрямках. Коли українці або росіяни завдають удару по макету батареї ППО, вибух здебільшого буває “підозріло звичайним”.
Щоби захистити свої військові літаки від українських нальотів на бази поблизу лінії фронту, російські ВПС почали малювати силуети літаків на злітно-посадкових смугах найвразливіших баз. Тим часом українські Воєнно-повітряні розміщують приманки поруч із активними літаками, сподіваючись, що вони відволічуть росіян.
Це працює майже так само часто, як і навпаки. З осені минулого року російські безпілотники й ракети завдали ударів по українських аеродромах щонайменше сім разів. Перші два нальоти минулої осені застали українців зненацька і знищили два винищувачі МіГ-29. Третій удар, завданий у листопаді, мабуть, припав на штурмовик Су-25, що вийшов з ладу: це була приманка. Але потім четвертий наліт вразив справний Су-25.
Кілька місяців по тому, 1 липня, російський безпілотник помітив шість винищувачів Су-27 українських ВПС, припаркованих на злітній смузі авіабази Миргород на півночі України, за сто миль від російського кордону. Одразу було запущено російську балістичну ракету “Іскандер”, яка знищила два незамінні надзвукові винищувачі.
Наступного дня сталося щось схоже. Російський безпілотник кружляв над українською авіабазою в Полтаві, на схід від Миргорода. Після кількох годин спостереження ракета “Іскандер” вдарила, принаймні пошкодивши, якщо не знищивши, український бойовий вертоліт.
А 3 липня це сталося ще раз. Росіяни націлилися на авіабазу Долгинцеве під Кривим Рогом, за 45 миль від лінії фронту на півдні України. Дрон просканував базу, і на неї висипався цілий ракетний дощ — здається, три “Іскандери”.
Відеозаписи російських дронів підтвердили знищення двох літаків: одного — нелітаючої несправжньої цілі Су-25; інший — бойовий МіГ-29. Ми можемо припустити, що Су-25 був приманкою, оскільки під час уважного розгляду він відповідав незграбному профілю приманки, яку росіяни вразили на тій самій базі у листопаді.
Після нещодавньої серії атак командувач ВПС України Микола Олещук заявив, що його льотчики “успішно провели заходи пасивного захисту”.
“Дякую всім, хто допомагає якісними макетами літаків і систем ППО. “Іскандерів” у противника менше, а макетів прибуде більше”, — додав Олещук.
Те, що українці розгорнуть макети F-16, майже напевно. Звідки вони візьмуть приманки, менш зрозуміло. Кілька фірм, зокрема принаймні одна в Туреччині, виготовляють надувні F-16. Також варто зазначити, що Норвегія передає Україні 10 нельотних F-16 на додаток як мінімум до 12 льотних.
Ці заземлені планери можуть бути корисними як джерела запасних частин. Та водночас вони можуть допомогти військовим зусиллям України, перебуваючи просто неба на прифронтових авіабазах і вітаючи російські атаки.
Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці “Думки” несе автор.