Після завершення війни в Україні очікується дві хвилі міграції, які суттєво вплинуть на демографічну ситуацію та економіку країни. Про це в інтерв’ю “Телеграфу” розповів доктор економічних наук, фахівець із міграційної політики Андрій Гайдуцький.
Перша хвиля – одразу після війни
За словами експерта, першою стане масова міграція чоловіків, які через воєнний стан наразі перебувають у режимі “відкладеної міграції”.
“Це буде неправильно — зберігати обмеження на виїзд після війни. Їх потрібно поступово скасовувати, можливо, за віковим критерієм. Вже зараз військові говорять, що чоловіки старше 50 років не є пріоритетними для ЗСУ, тому їхній виїзд може дозволятися раніше”, — пояснює Гайдуцький.
Експерт вважає, що після закінчення бойових дій виїдуть близько 2 мільйонів людей, але стільки ж повернуться, тож загальне населення не зміниться.
Друга хвиля – після вступу в ЄС
Друга хвиля міграції очікується вже після вступу України до Євросоюзу. Її масштаби залежатимуть від рівня зарплат у країні порівняно із сусідніми державами.
“Оскільки Україна вже “видихнула” стільки людей через війну, друга хвиля міграції буде меншою за 1-2 мільйони“, — прогнозує Гайдуцький.
Європа чекає на українських працівників
Експерт наголошує, що в країнах ЄС, особливо у Східній Європі, вже зараз відчувається гострий попит на українських робітників. Через війну багато підприємств не можуть знайти потрібну кількість працівників, і щойно обмеження на виїзд буде знято, багато українців отримають пропозиції роботи за кордоном.