Понаднормова робота у Польщі: що треба знати про права і компенсації.Кожен працівник у Польщі має право на оплату понаднормової праці, яка регулюється законодавством. Через незнання законів українці нерідко стикаються із зловживанням з боку працедавців, інформує РБК-Україна.
Згідно із Трудовим кодексом Польщі, максимальна кількість робочих годин на тиждень – 40. Праця поза межами робочого графіку дозволяється за двох умов:
при екстрених ситуаціях: коли є загроза життю, здоров’ю, навколишньому середовищу, потрібно усунути наслідки аварії;якщо є потреба у роботодавця швидко закінчити певний вид роботи.У Польщі понаднормова праця можлива в таких галузях:
медицина;заводи та фабрики;компанії, які займаються перевезенням пасажирів;магазини та супермаркети, особливо під час великих розпродажів;ресторани, пекарні, кав’ярні та кафе. Часто там велике завантаження у святкові дні;інформаційні технології та програмування – у випадку, коли потрібно закінчити проект у сфері IT або внаслідок виникнення непередбачуваної ситуації;рекламні агенції, кіностудії, телебачення, модельний бізнес.Водночас до понаднормової роботи можуть залучати освітян, будівельників, співробітників банку та готелів, передає ukrainianinpoland.pl. При працевлаштуванні потрібно одразу уточнювати, чи буває понаднормова робота в компанії та як це оплачується.
Хоча робота довше 40 годин на тиждень передбачена за умовою о праці (umowa o pracę) та умовою злеценя (umowa zlecenia), оплату за такі години гарантує тільки умова о праці. За умовою злеценя компенсація за переробіток має бути прямо прописана в трудовому договорі.
Законодавство Польщі забороняє залучати до понаднормової роботи неповнолітніх, людей з інвалідністю чи певними захворюаннями, вагітних та матерів, що мають немовлятами.
Водночас, відмовитися працювати понаднормово в інших випадках можна за вагомих підстав:
працівник хворіє;має піклуватися про дитину.за власним бажанням;якщо примушення до понаднормової роботи є неправомірним або суперечить нормам моралі.Норми понаднормової праці прописані у Трудовому кодексі Польщі. Зокрема, за день може бути не більше 5 годин переробітку – загалом до 13 годин. За рік кількість понаднормових годин не повинна перевищувати 150.
Зайві години роботи оплачуються у розмірі 100% у таких випадках:
уночі;у вихідний або святковий день;у вихідний, який став компенсацією за раніше відпрацьований час.У інших випадках понаднормовий робочий час покривається на 50% від оплати за роботу в звичайні робочі години.
За умовою злеценя засади оплати понаднормових годин можуть бути іншими, бо цей трудовий договір не керується Трудовим кодексом. Форма оплати зазначається у контракті.
при погодинній оплаті працівнику заплатять за усі відпрацьовані години;за місячної ставки визначають кількість робочих годин, котрі повинен відпрацювати працівник. Усі години, які виходять за межі цього числа, повинні оплачуватися додатково.Якщо працівникам не виплачують гроші за понаднормову роботу, варто діяти так:
Поговорити з роботодавцем, щоб прояснити, чи це не помилка.Написати скаргу до Інспекції праці (PIP). Щоб звернутися до Окружної інспекції праці, працівнику на умові злеценя потрібно зібрати докази, що була понаднормова робота.Звернутися до суду незалежно від типу трудового договору. Також будуть потрібні докази роботи поза межами робочого графіку.Якщо провина роботодавця буде доведена, його можуть оштрафувати до 30 тисяч злотих (67№0 євро) або позбавлять волі на кілька років.