Незалежно від хвилі мобілізації, деякі українці можуть достроково вступити до лав ВСУ.З початком повномасштабного вторгнення Росії на територію України в країні була оголошена загальна мобілізація, де насамперед закликалися військовослужбовці з бойовим досвідом, повідомляє “Українська правда”. Проте, за бажання, деякі категорії можуть “достроково” вступити до лав ЗСУ. Про це розповів юрист Андрій Новак, інформує Експерт.
Мобілізація проходить у 4 етапи: Перша хвиля – призивають оперативних резервістів, колишніх військовослужбовців та ветеранів АТО та ООС. Друга хвиля – призивають резервістів, які не потрапили до першої хвилі мобілізації, та військовослужбовців, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом. Третя хвиля – офіцери запасу та військовозобов’язані, які закінчили військові кафедри університетів. Четверта хвиля – усі громадяни віком від 18 до 60 років, які підлягають мобілізації (не мають обмежень за віком, станом здоров’я тощо). 15 березня розпочалася “друга хвиля” мобілізації – призов резервістів, які не потрапили до першої хвилі, та військових, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом. 23 травня Рада продовжила термін загальної мобілізації ще на 3 місяці. Однак це ще не означає перехід до третьої хвилі, пояснює юрист фірми “Міллер” Андрій Новак.Він зазначив, що поділ на хвилі є умовним позначенням, яке демонструє лише те, кому віддаватиметься пріоритет. Однак це не означає, що бажаючі захищати країну обов’язково повинні чекати своєї черги, інформують Еконо
“В даний час пріоритет віддається людям з досвідом бойових дій і необхідною підготовкою, однак це не означає, що мобілізують лише їх. Наприклад, ніщо не заважає військовозобов’язаному піти до ЗСУ добровольцем, навіть якщо він не потрапляє під конкретну хвилю мобілізації”, – заявив експерт .
Він додав, що зараз в Україні проходить друга хвиля мобілізації, під час якої призиваються ті, хто служив до 2014 року та проходив службу за контрактом. У першу ж хвилю призивалися переважно колишні військовослужбовці, ветерани АТО/ООС та військовослужбовці з оперативного резерву.
У третю хвилю потраплять офіцери запасу та військовозобов’язані, які закінчили військові кафедри університетів. Проте, за словами Новака, принципових змін не станеться. “Залежно від потреби у доукомплектуванні або комплектації нових частин мобілізуватимуть, як і зараз. Жодних особливих змін не буде”, – резюмував він.
Жінки та чоловіки, які перебувають на обліку за відповідними військово-обліковими спеціальностями, також можуть бути мобілізовані. “Наразі такої необхідності немає, але в окремих випадках жінки можуть бути мобілізовані за найбільш дефіцитними для Збройних Сил України та інших складових сил оборони військовими спеціальностями”, – пояснює Ганна Маляр. Зокрема, йдеться про медичні, підводно-технічні спеціальності, спеціальності зв’язку, обчислювальної техніки, радіоелектроніки, оптичних і звукометричних засобів вимірювання та метеорології, картографії, топогеодезії, фотограмметрії, геоінформаційних технологій і систем, аерофотослужби, кінорадіомеханіки, поліграфії, бойових машин і бронетранспортерів, харчової промисловості, фінансово-економічної діяльності тощо. У будь-якій повістці мають бути вказані: ваші ПІБ, рік народження та адреса; місце роботи; вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше – військкомат), призов на військову службу); дата, час та адреса – коли й куди необхідно з’явитися; уточнення щодо необхідних документів; назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника ТЦКСП. Якщо ви отримали повістку, то це не означає, що вас відправлять у зону бойових дій. Нагадаємо, 23 травня Рада продовжила термін загальної мобілізації ще на 3 місяці.