Український бізнес панікує, і не без причин. За даними Нацбанку, у вересні обсяг коштів на депозитах юридичних осіб зменшився на значні 18,7 мільярда гривень, що складає 1,4%. Причина цього — тривога через девальвацію гривні та можливе ще більше зростання податків. Підприємства масово знімають гроші з депозитів і активніше беруть кредити.
Ця фінансова лихоманка вдарила як по гривневих, так і по валютних рахунках. Гривневі депозити скоротилися на 9,1 мільярда гривень, а валютні втратили $226 мільйонів. При цьому бізнес активніше бере кредити, збільшуючи запозичення на 10,8 мільярда гривень лише за вересень.
Основна причина цього — страх перед девальвацією гривні та підвищенням податків. На сьогодні курс гривні щодо долара становить 41,2 гривні за долар, що значно вище, ніж минулорічний показник у 36,6. Це спричинило зростання вартості імпортних товарів, через що бізнеси намагаються зробити передоплати за поточним курсом, аби уникнути ще більшого подорожчання.
“Фінансові директори компаній більше не хочуть збирати гривню на депозитах, де тепер платять лише 10% річних, тоді як інфляція вже сягнула 8,6%. Натомість вигідніше взяти кредит у гривні, яка продовжує девальвувати”, — зазначили в одному із системних банків.
Експерти виділили кілька ключових причин, через які підприємства забирають кошти з депозитів:
Попри паніку в бізнес-середовищі, ситуація з депозитами населення виглядає більш стабільною. За даними НБУ, обсяг гривневих депозитів фізичних осіб зріс на 17,8 мільярда гривень (2,4%), а валютних — на $129 мільйонів (1,3%). Однак більшість цих коштів осідає на поточних рахунках, що можуть бути зняті будь-якої миті.
“Люди продовжують конвертувати гривневі вклади у долар після завершення терміну депозитів. Більша частина припливу гривні йде на зарплатні картки, особливо для військовослужбовців,” — зазначили в одному з великих банків. За дев’ять місяців 2024 року гривневі депозити населення зросли на 7,9%, а валютні — на 9,3%.
З 1 січня 2025 року для деяких споживачів в Україні зростуть витрати на доставку газу.…
Підписаний президентом 28 листопада закон про підвищення податків, що вже набув чинності, вводить обов'язкову сплату військового збору…
Швейцарія хоче позбавити права на притулок громадян України, які проживали в тилових регіонах. Про це повідомляє swissinfo.ch.…
В умовах війни, що триває, та мобілізаційних заходів в Україні питання комплектування Збройних сил залишаються вкрай важливими.…
3 грудня 2024 року під час навчання з відпрацювання способів спільних дій угруповань сил Військово-Морського…
Поки більшість українців хочуть жити без постійних відключень світла, чоловік у Дніпрі мріє про зворотнє.…