Київського журналіста Валентина Банних, який відомий своїми стрімами, а у 2023 році співпрацював з Інформатором, забрали до ТЦК. У момент, коли він знімав опитування киян, до нього підійшли поліцейські та примусово мобілізували. За словами журналіста, представників ТЦК із ними не було.
У Валентина, за його словами, було оновлено облікові дані, а на смартфоні було встановлено програму Резерв+. Інспектори поліції не зважили на це й доставили журналіста до поліклініки на ВЛК, а звідки до ТЦК.
“Робив опитування на Хрещатику, підійшла поліція, перевірила документи – і повідомила, ти не стоїш на обліку. Це незважаючи на те, що я своєчасно оновив дані. Вони доставили мене до поліклініки, нібито на ВЛК, звідти – до ТЦК та СП Шевченківського району. І в поліклініці, і потім у ТЦК мені весь час повторювали – зараз залагодимо формальності та відпустимо тебе додому. У підсумку зараз я в розподільному центрі на ДВРЗ (місце, добре знайоме всім киянам, які проходили термінову службу)”, – розповів Валентин Банних.
Декілька неприємних деталей: у Валентина немає речей, змінного одягу, зубної щітки. Журналіст живе один, єдині ключі від квартири – у нього в кишені. У квартирі залишилася кішка, її треба погодувати і, мабуть, комусь передати. Тут цього ніхто не бере до уваги.
“Якщо сюди потрапив – усе, вже не вийдеш”, – передає журналіст слова військовослужбовця, додаючи, що жартують тут так: “Зателефонуй друзям, нехай прийдуть, передаси їм ключі”, – натякаючи, що друзів також негайно мобілізують.
Цікаво, що у розподільному центрі на ДВРЗ журналіст Банних сфотографував сивого, літнього чоловіка на милицях. Як повідомляє журналіст, дідуся зупинили на вулиці та мобілізували. Де він буде служити, доки не повідомляється.
Примусова мобілізація в Україні, чому не варто висвітлювати
Представники ТЦК під час мобілізації військовозобов’язаних українців доволі часто вдаються до силових методів. Чоловіків силоміць запихають до бусів, навіть попри непридатність, іноді хитрощами забирають до військкомату прямо з вулиці, а потім змушують підписати добровільну згоду на вступ до ЗСУ. У мережах “гуляють” сотні відео такої мобілізації. І вони викликають значний суспільний резонанс й обурення населення.
На початку червня в Одесі стався конфлікт між співробітниками ТЦК Київського району та бригадою швидкої допомоги. Медики приїхали за викликом у ТЦК, але їх не відпускали. У результаті між сторонами зав’язалася бійка. Згодом до місця події приєдналися інші бригади екстреної медичної допомоги і влаштували протест. Завдяки такому резонансу усіх випустили.
У Ізмаїльському районі Одеси співробітники ТЦК намагалися мобілізувати 14-річного юнака. Вони жорстко затримали хлопця на вулиці і, погрожуючи зброєю, заштовхали підлітка у бус. Коли з’ясувалося, що хлопець неповнолітній, його просто висадили посеред траси.
9 лютого в Одесі у водія, який не зупинився на вимогу поліції та ТЦК, розбили скло в машині. Відео інциденту, зняте очевидцями, поширювалось у місцевих пабліках. На кадрах видно, як співробітник поліції розбиває заднє вікно автомобіля, а люди у військовій формі спокійно спостерігають за подіями.
Соціологи вважають, що нинішня ситуація з мобілізацією та діями ТЦК створює негативні настрої у суспільстві. Це може призвести до протестів та навіть нового Майдану. Проте, на їх думку, цього можна уникнути, якщо не розбурхувати події й не викривляти картинку, як це інколи виходить. Бо не завжди те, що бачать люди, правда.