Вдень 19 травня в іранських ЗМІ з’явилося повідомлення про те, що гелікоптер президента країни Ібрагіма Раїсі зазнав аварії. Роботи з пошуку місця аварії продовжуються.
Нагадаємо про те, хто такий Раїсі. А заразом розповісти, чому їм незадоволені на Заході та в Україні.
Згідно з даними на 17:00 (по Києву) 19 травня рятувальники не змогли дістатися місця краху. За даними іранських ЗМІ Mehr і Tasnim, аварія сталася через густий туман і погану видимість у районі села Узі (провінція Східний Азербайджан, Іран).
Згідно з останніми даними, рятувальники змогли визначити місце аварії і вже прямують туди, хоча густий туман сильно погіршує видимість.
Як відомо, Раїсі перебуває при владі з 2021 року, коли він замінив на цій посаді Хасана Рухані. Варто зазначити, що Іран є теократичною державою, а тому в ухваленні серйозних рішень останнє слово завжди за верховним аятолою Алі Хаменеї, а не президентом. Однак раніше вважалося, що Раїсі може зрештою змінити Хаменеї на його посаді.
Раїсі вважався спірною персоною ще до свого обрання. Річ у тому, що він був у складі так званого комітету звинувачення або “комітету смерті”, який виносив таємні вироки політв’язням після ісламської революції 1988 року, за оцінками правозахисників Amnesty International і комітетів ООН, тоді було страчено близько 5 тисяч осіб, проте в деяких джерелах взагалі називається цифра до 30 тисяч.
Сам президент Ірану свою причетність до діяльності “комітету смерті” заперечує. Попри це він перебуває у списку санкцій США та ЄС.
Після початку російського вторгнення в Україну адміністрація Раїсі зблизилася з Кремлем, що вилилося в те, що українці тепер часто чують прольоти сумнозвісних “Шахедів”.
Глобально ж політика Раїсі мало чим відрізняється від попередника, а країна продовжує залишатися закритою та ультраконсервативною, що вже призвело до масштабного спалаху протестів, причиною яких стало вбивство “поліцією вдач” дівчини Махси Аміні за “неправильне носіння хустки”. Протести вилилися в масові заворушення, які жорстоко придушувалися силовиками та призвели до арештів тисяч людей та загибелі багатьох демонстрантів.
На тлі цього також відбулося загострення у відносинах з Ізраїлем, яке вилилося у масштабний обмін ракетними ударами.