Учені проаналізували наслідки вживання полівітамінів протягом майже трьох десятиліть.
Хоча вітамінні добавки можуть дати деяким людям перевагу в боротьбі з певними захворюваннями, в цілому вони навряд чи допоможуть комусь зустріти додаткові дні народження. Нові дослідження показують, що полівітаміни не допоможуть продовжити життя, хоча вони й підримують кращий стан здоров’я у старості, пише ScienceAlert.
Дослідники з Національного інституту охорони здоров’я США об’єднали дані трьох великих експериментів, в яких опитували понад 390 тисяч дорослих про їхній раціон харчування та стан здоров’я. Це робилося, щоб проаналізувати наслідки вживання полівітамінів протягом майже трьох десятиліть.
Але чи обіцянки покращити здоров’я призводять до збільшення тривалості життя – це вже інше питання. Висновки цього аналізу підтверджують переважно негативні результати попередніх досліджень. Вони вказують на те, що режим щоденного прийому полівітамінів не подовжить ваше життя.
Навпаки, ризик смерті з будь-якої причини був на 4% вищим протягом перших кількох років серед тих, хто вживав полівітаміни порівняно з тими, хто їх не вживав. Для цього може бути кілька причин. Наприклад, така, що саме люди з проблемами зі здоров’ям були більш схильні спробувати полівітаміни.
Та водночас люди, які їх приймають, часто харчуються здоровіше, більше рухаються, менше курять і заробляють достатньо грошей, щоб дозволити собі добавки – всі ці фактори можуть покращити здоров’я. Те ж саме було і в цьому дослідженні.
Учасники в цілому були цілком здорові, без історії раку або інших хронічних захворювань, як правило, харчувалися більш якісною їжею і мали нижчі показники індексу маси тіла. Цікаво, що ще до отримання результатів експерти в кращому випадку прохолодно ставилися до переваг вживання полівітамінів, стверджуючи, що це залежить від того, хто їх приймає, чому і як. Виявляється, вони праві.
Плюси мультивітамінів
Прийом певних вітамінів може допомогти тим, у кого, наприклад, діагностували дефіцит заліза чи вітамінів групи В, або щоб задовольнити потреби під час вагітності. Нібито щоденний прийом полівітамінів може допомогти поліпшити пам’ять та розумові функції, але тільки у літніх людей і протягом короткого періоду часу. Вітаміни з антиоксидантними властивостями, такі як вітамін С і цинк, запобігають прогресуючій втраті зору в літньому віці.
Мінуси полівітамінів
Однак добавки можуть бути шкідливими або ризикованими, якщо приймати їх у надмірних дозах чи разом з іншими вітамінами, чи ж якщо вони взаємодіють з ліками, що відпускаються за рецептом. Добавки з бета-каротином підвищують ризик розвитку раку легенів у курців, вітамін К може знизити ефективність ліків для розрідження крові, а кальцій і цинк обмежують всмоктування антибіотиків, що використовуються для боротьби з бактеріальними інфекціями.
Полівітаміни не регулюються так само, як ліки, що відпускаються без рецепта. Це залишає двері широко відкритими для роздутих маркетингових заяв про їхню ефективність.
Правильно харчуйтесь
Для більшості людей безпечніше отримувати добову норму вітамінів з раціону, ніж поповнювати її за допомогою добавок. Наприклад, дослідження 2023 року показало, що перехід на більш здорову їжу може додати до 10 років життя. Тобто, чим більші зміни відбуваються в бік здорового харчування, тим більший очікуваний приріст тривалості життя!