Відновлення ваги після дієти або програми схуднення є дуже поширеним явищем. Згідно з новими дослідженнями, “пам’ять” жирових клітин може пояснити, чому може бути важко підтримувати втрату зайвих кілограмів. В експериментах із використанням мишей і зразків людської жирової тканини вчені виявили, що епігенетичні зміни зберігаються навіть після схуднення. Фактично це означає, що клітини “пам’ятають”, як це було – мати більшу вагу, пише IFLScience.
Вчені назвали це явище ефектом йо-йо. Він добре відомий багатьом, хто пробував програму схуднення або використовував ліки для схуднення в минулому. Незалежно від того, наскільки позитивними були результати, люди дуже часто відновлюють частину або всю вагу вже незабаром. Іноді це відбувається доволі швидко.
Хоча є докази, що відновлення ваги не зводить нанівець користь для здоров’я серцево-судинної системи, це все одно може бути невтішною реальністю для людей, які прагнуть схуднути і залишатись у новій вазі. Нове дослідження показало, що відбувається всередині наших жирових клітин на молекулярному рівні.
Епігенетика – це галузь науки, яка займається модифікаціями, що додаються до ДНК в результаті зовнішніх факторів і поведінки. Простіше кажучи, епігенетика повідомляє клітині, що це за клітина, і що вона повинна робити. Важливо те, що епігенетичні маркери можуть залишатися стабільними роками, а в деяких випадках можуть передаватися наступному поколінню.
У своєму дослідженні вчені порівняли зразки жирової тканини людей, які страждають на важке ожиріння, і контрольної групи, загалом 23 людини. Вони виявили, що в обох групах були присутні різні схеми активації генів.
Це все ще було актуальним через два роки після того, як учасники з ожирінням перенесли операцію зі схуднення. При цьому учасники вже мали набагато меншу вагу тіла, але що стосується їхніх жирових клітин, нічого не змінилося.
“Ці результати вказують на те, що ожиріння викликає клітинні зміни в жировій тканині, які не усуваються після значної втрати ваги”, – кажуть вчені.
Для подальшого дослідження вони провели експерименти на мишах. Порівнюючи жирові клітини мишей із ожирінням і тих, хто сидів на суворій дієті для схуднення, вони знову помітили, що епігенетична пам’ять зберігається після втрати ваги. Коли мишей, які схудли, повернули на дієту з високим вмістом жиру, вони також набирали вагу швидше, ніж контрольні миші.
Отже, жирові клітини запам’ятовують стан надмірної ваги і можуть легше повертатися до цього стану. Це означає, що вчені знайшли молекулярну основу ефекту йо-йо. Що ще не ясно, так це те, як довго може зберігатися ця пам’ять.
Поки що не можна з абсолютною впевненістю сказати, що епігенетичні модифікації безпосередньо спричиняють відновлення ваги, й які саме. Проте специфічні епігенетичні маркери керують ефектом.
Це відкриття допомагає підкреслити той факт, що відновлення ваги після її втрати не слід вважати провалом. Це означає, що вам потенційно потрібна додаткова допомога. Це не ваша провина.
Фахівці Міланського політехнічного університету виявили численні підземні ходи, розташовані під замком Сфорца. Про це повідомляє університет на своєму…
Безпека на дорозі - це не тільки дотримання правил дорожнього руху, а й контроль над…
17 січня в активній області 3964 стався потужний сонячний спалах магнітудою M7.4. Він почався о 13:24 UTC…
Експерти автомобільної індустрії назвали найкращі новинки 2025 року. Ці автомобілі з досить великого списку дійсно найкращі…
Компанія Дональда Трампа завершує роботу над пакетом жорстких указів з питань імміграції. Очікується, що їх…
Заступник начальника РТЦК та СП Лариса Козак нещодавно на прес-конференції наголосила на важливості виконання повістки…