Повінь у Курганській області РФ затопила уранові свердловини. За даними журналістів, у такий спосіб у річку Тобол міг потрапити розчину урану. Про це пише видання “Агентство”, посилаючись на коментарі екологів.
Фахівці припускають, що в майбутньому це може спричинити зростання низки захворювань.
Опублікована адміністрацією регіону карта вказує на те, що в зоні підтоплення знаходяться старі свердловини родовища “Добровільне”. Воно розташоване між селами Звіриноголівське, Труд і Знання.
Еколог Сергій Єрьомін вважає, що під водою може бути стара свердловина, яка “протікає 35 років”. Ба більше, є ризик, що вода добереться і до нових свердловин, які були пробурені вище.
Олексій Шварц зі штабу Навального в Кургані раніше займався проблемами уранових родовищ. За його словами, розчин урану потрапив у воду.
“Уранова жила під землею знаходиться не в саркофазі. Багато років рудне тіло було огороджене глинистими шарами та твердими породами землі на глибині 400 метрів”, — пояснив він.
Для видобутку пробурили сотні або навіть тисячі свердловин і при цьому пошкодили природний саркофаг. Він також згадав про те, що при потраплянні урану на поверхню шкіри є ризик виникнення онкології.
Представник Російського соціально-екологічного союзу Андрій Ожаровський, який спеціалізується у сфері радіоактивних відходів, попередив, що підвищена концентрація солей урану в річці призведе до зростання захворювань.
Ожаровський зазначив, що уран вважається альфа-активною речовиною, а його потрапляння в організм із питною водою загрожує внутрішнім опроміненням, що набагато небезпечніше за зовнішнє.
Він зазначив, що річкова вода все ж таки розбавить розчин — концентрації не перевищать нормативи, водночас колективні дози для жителів регіону зростуть. Те, що хтось отримає захворювання, фахівець називає “абсолютно неминучим”.
Родовище “Добровільне” перебуває в розробці компанії зі структури “Росатома”. Екоактивісти в Курганській області кілька років намагалися домогтися заборони видобутку урану на ньому. Представники “Росатома”, своєю чергою, дотримуються думки, що екоактивісти заважають видобувати “стратегічну сировину”.