Китайські вірусологи виявили новий коронавірус у кажанів, який потенційно може передаватися людині так само як і збудник пандемії COVID-19. Це відкриття привернуло увагу світової наукової спільноти та викликало занепокоєння щодо ймовірності нової епідемії.
Вірус отримав назву HKU5-CoV-2 і належить до підродини Merbecovirus, в яку також входить вірус, що викликає Близькосхідний респіраторний синдром (MERS). Його вперше виявили у японського нетопира в Гонконгу. Вчені з’ясували, що вірус здатен зв’язуватися з рецептором ACE2 — тим самим механізмом, через який SARS-CoV-2 проникав у клітини людини. Науковці стверджують, що ізольований вірус може інфікувати клітини людини та моделі тканин, які імітують дихальні шляхи.
“Ми виявили та виділили новий штам HKU5-CoV, який може використовувати не лише рецептор ACE2 кажанів, але й людей та багатьох інших ссавців. Мербековірус від кажанів створює високий ризик зараження людей через пряму передачу або через проміжного хазяїна”, – йдеться у звіті опублікованому в науковому журналі Cell.
Однак, на відміну від COVID-19, зараз немає ознак того, що цей вірус може ефективно передаватися між людьми. Дослідження Університету Вашингтона та Уханьського університету показали, що здатність вірусу HKU5-CoV-2 прикріплюватися до людського рецептора ACE2 значно нижча, ніж у SARS-CoV-2, вірусу, який викликав пандемію коронавірусу. Це робить ризик швидкого поширення серед людей поки що незначним.
Хоча на цю мить причин для паніки немає, експерти не виключають потенційної небезпеки нового вірусу. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вже включила групу Merbecovirus до списку патогенів, які потребують пильного моніторингу в рамках глобальної готовності до пандемії. Крім того, науковці попереджають, що висока циркуляція вірусів серед кажанів і контакт із проміжними господарями можуть сприяти появі нових небезпечних штамів.