В Українській державі на сьогодні не залишилося людей, яких би не торкнулися психічні розлади. Серія глобальних криз, починаючи з пандемії COVID-19 і до повномасштабного військового вторгнення, залишила глибокий відбиток на психічному стані кожного українця. Таку думку в інтерв’ю виданню “Думська” 18 вересня висловив керівник одеської клініки ментального здоров’я, доктор Іван Калинчук.
За словами Калинчука, найпоширенішими психічними розладами серед українців є депресія, тривожність та панічні атаки. Калинчук підкреслює, що ці стани часто виникають внаслідок хронічного стресу, постійної невизначеності та особистих втрат, яких зазнали мільйони людей.
“На бекграунді тих стресових ситуацій, які продовжуються з 2020 року – пандемія коронавірусу, а потім повноцінна війна – мені в цілому важко уявити адекватну на 100% людину тут. Я вважаю, що в Україні взагалі не залишилося особи, яка б не постраждала в ментальному плані від таких подій,” – заявив Калинчук.
Криза ментального здоров’я, на думку експерта, не є локальною проблемою. Вона перетворюється на загальнонаціональний виклик, з яким Україна стикнулась у часи глибоких соціальних і політичних потрясінь. Виклики залишаються колосальними: збільшення звернень до спеціалістів, нестача ресурсів та відсутність систематичної державної підтримки стають перепоною на шляху до повноцінної реабілітації нації.
Крім того, Калинчук дає невтішний прогноз на майбутнє. На його думку, “війна закінчиться, а стрес ні”.
“Після війни буде дуже складне життя. Економіка підірвана, демографічні показники дуже-дуже болючі для подальшого здоров’я нації. Це реалії, на які треба дивитися відкритими очима. Тому, безумовно, оцей складний період треба не просто переживати – як буде, так буде, а треба робити все для того, щоб сьогодні максимально зберегти своє здоров’я, та здоров’я своїх близьких”, – порадив експерт.