Мільйони дитячих життів щороку забирають інфекції, які вже не піддаються лікуванню звичними антибіотиками. Найбільше від цих захворювань страждають діти в країнах Африки та Південно-Східної Азії, де рівень доступу до якісної медичної допомоги — найнижчий.
Про це повідомляє BBC.
Деталі
Стійкість до протимікробних препаратів (СЗП) розвивається, коли мікроби, що спричиняють інфекції, еволюціонують таким чином, що антибіотики перестають діяти.Це захворювання було визнано однією з найсерйозніших загроз громадському здоров’ю, з якою стикається населення світу.
Нове дослідження показує, якої шкоди СЗП завдає дітям. Використовуючи дані з різних джерел, включно з Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) і Світовим банком, автори доповіді підрахували, що у 2022 році понад три мільйони випадків смерті дітей були пов’язані з лікарсько-стійкими інфекціями. За словами експертів, нове дослідження виявило більш ніж десятикратне збільшення кількості інфекцій, пов’язаних з АМР, у дітей всього за три роки. Ця цифра могла збільшитися через наслідки пандемії COVID.
Ширше використання антибіотиків
Антибіотики використовують для лікування і профілактики величезного спектра бактеріальних інфекцій — від шкірних інфекцій до пневмонії. Іноді їх також призначають як запобіжний захід для запобігання, а не лікування інфекції – наприклад, якщо на когось чекає операція або хіміотерапія від раку.
Однак антибіотики не мають жодного впливу на вірусні інфекції — такі захворювання, як застуда, грип або COVID. Однак деякі бактерії тепер виробили стійкість до деяких препаратів через їхнє надмірне і неправильне використання, тоді як виробництво нових антибіотиків — тривалий і дорогий процес, який наразі сповільнився.
Провідні автори доповіді, докторка Яньхун Джессіка Ху з Дитячого науково-дослідного інституту Мердока в Австралії та професорка Герб Гарвелл з Ініціативи Клінтона із забезпечення доступу до охорони здоров’я, вказують на значне зростання використання антибіотиків, які слід відкладати лише в разі найсерйозніших інфекцій.
У період із 2019 до 2021 року використання “контрольованих антибіотиків” — препаратів із високим ризиком розвитку резистентності – зросло на 160% у Південно-Східній Азії та на 126% в Африці.
За той самий період попит на “резервні антибіотики” — засоби нагальної потреби для лікування важких інфекцій із множинною лікарською стійкістю – зріс на 45% у Південно-Східній Азії та на 125% в Африці.
Менше можливостей Автори попереджають, що якщо у бактерій розвинеться стійкість до цих антибіотиків, альтернатив для лікування інфекцій із множинною лікарською стійкістю буде мало, якщо взагалі буде.
Професор Гарвелл представить результати свого дослідження на Конгресі Європейського товариства клінічної мікробіології та інфекційних захворювань у Відні наприкінці цього місяця.
СЗП – це глобальна проблема. Вона зачіпає всіх. Ми зробили цю роботу, щоб зосередитися на непропорційному впливі СЗП на дітей
“Ми оцінюємо три мільйони випадків смерті дітей у всьому світі, пов’язаних зі стійкістю до протимікробних препаратів”.
Чи є рішення цієї проблеми
ВООЗ описує стійкість до протимікробних препаратів як одну з найсерйозніших загроз для здоров’я людей в усьому світі, проте професор Харвелл, попереджає, що простих відповідей не існує.
Це багатогранна проблема, яка зачіпає всі аспекти медицини і, по суті, людського життя
Антибіотики всюди навколо нас, вони потрапляють у нашу їжу і навколишнє середовище, тому знайти єдине рішення непросто”.
Він додає, що найкращий спосіб уникнути резистентної інфекції — це взагалі уникати зараження, а це означає, що потрібні вищий рівень імунізації, очищення води та гігієни.
“Буде більше використовуватися антибіотиків, оскільки їх потребує більше людей, але нам потрібно переконатися, що вони використовуються правильно і використовуються правильні ліки”.
Доктор Ліндсі Едвардс, старший викладач мікробіології в Королівському коледжі Лондона, заявила, що нове дослідження “відзначає значне і тривожне зростання порівняно з попередніми даними”.
Ці результати повинні послужити сигналом тривоги для світових лідерів охорони здоров’я. Без рішучих дій УПП може підірвати десятиліття прогресу в галузі дитячого здоров’я, особливо в найбільш уразливих регіонах світу