Вчені з Університету Квінсленду не знайшли переконливих доказів зв’язку між споживанням кави вагітними жінками та труднощами у розвитку нервової системи у їхніх дітей. Результати дослідження опубліковані в журналі Psychological Medicine .
Вчені проаналізували інформацію про спосіб життя, споживання кофеїну, здоров’я та перебіг вагітності кількох десятків норвезьких пар мати-дитина. Додатково дослідники попросили обох батьків (за наявності) та дітей надати зразки біоматеріалу для проведення генетичного аналізу. Таким чином, вчені змогли встановити спадкові фактори ризику некоректного розвитку нервової системи у дітей.
Коли діти досягли восьмирічного віку, батьки надали звіти про їхні соціальні, рухові та мовні навички. Вчені встановили, що споживання кави під час вагітності не чинило жодного негативного впливу на мозок плоду, що розвивається.
За словами дослідників, раніше вважалося, що фізіологічні зміни під час вагітності перешкоджають легкому розщепленню кофеїну – він може проникнути через плаценту до плоду, де немає ферментів для його метаболізму. Однак попередні обсерваційні дослідження могли не врахувати інші фактори ризику неврологічних порушень, такі як погане харчування та шкідливі звички.