З 1 лютого 2025 року набудуть чинності нові правила для банківських переказів в Україні, які стосуватимуться лімітів на вихідні грошові перекази.
Відповідно до змін, громадяни, які не мають документально підтверджених джерел доходів, зможуть переказувати фізичним особам не більше ніж 50 000-150 000 грн на місяць. Розмір цієї суми залежить від групи ризику, яку визначить банк.
Докладніше про те, що українські банки запроваджують нові обмеження з 1 лютого, інформує сайт Стіна.
Раніше, у жовтні 2024 року, було встановлено обмеження на P2P-переклади, згідно з якими власники карток не могли переказувати більше 150 000 грн на місяць на рахунки інших фізичних осіб.
Внаслідок подальших погоджень між Національним банком України та різними фінансовими установами було підписано Меморандум про прозорість у сфері платіжних послуг.
Починаючи з 1 лютого, набудуть чинності оновлені ліміти, які залежатимуть від рівня ризику. Принципи встановлення цих лімітів такі:
- Для клієнтів з високим ризиком максимальний ліміт становитиме 50 000 грн на місяць.
- Для клієнтів із середнім та низьким ризиком ліміт становитиме 150 000 грн на місяць.
Також з літа 2025 року передбачається зниження верхньої межі для всіх груп ризику до 100 000 грн. Зміни торкнуться не тільки P2P-перекладів (перекладів між картами), а й транзакцій з використанням реквізитів IBAN, що не було передбачено попередніми правилами.
Хто потрапить під нові обмеження
Нововведення торкнуться лише тих українців, чиї джерела доходу не підтверджені документально. Згідно із заявою голови НБУ Андрія Пишного, таких громадян в Україні налічується менше ніж 1%.
Однак власники зарплатних карток, депозити та волонтери не потраплять під ці обмеження, оскільки їхні доходи є легальними, і для них ліміти не будуть знижені.
Проте, у разі потреби такі громадяни зможуть надати докази законності походження своїх коштів.
Для людей, які офіційно працевлаштовані, ведуть бізнес із відкритим оподаткуванням та не приховують свої доходи, зміни не матимуть жодного впливу.
Основною метою цих змін є боротьба з тіньовою економікою та так званими “дропами” — людьми, які продають свої банківські рахунки для використання їх сторонніми особами з метою відмивання грошей або вчинення інших протиправних дій.
У зв’язку з цим Національний банк настійно рекомендує уникати сумнівних переказів, щоб не привернути увагу фінансових контролюючих органів.