З початку 2024 року в Україні закрили 127 відділень банків. Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
За його словами, скорочення відділень має як об’єктивні економічні, так і стратегічні причини.
Основні чинники, що впливають на ситуацію:
- Економічні кризи та війна. Банківські кризи 2008-2009 та 2014-2016 років започаткували тривалий процес оптимізації мережі банківських відділень. Події, пов’язані з вторгненням рф у 2022 році, ще більше загострили ситуацію, особливо через безпекові ризики у прифронтових регіонах.
- Розвиток фінансових технологій. Популярність інтернет-банкінгу, нео-банків і платіжних платформ зменшує потребу у фізичних відділеннях. Технології, як-от BankID, забезпечують можливість здійснювати більшість операцій онлайн, що сприяє скороченню витрат на утримання офісів.
- Оптимізація державних банків. Великі банки скорочують свою мережу, зосереджуючись на густонаселених містах і регіонах.
- Фінансова інклюзія у віддалених регіонах. У більшості західних регіонів України, за винятком Львівщини, доступність банківських відділень є нижчою за середній рівень, що ускладнює забезпечення фінансових послуг для місцевого населення.
Разом з тим Данило Гетманцев додав, що станом на початок 2025 року в Україні працює 61 банк. Установи мають понад 5 тисяч відділень.