Станом на 1 квітня в готівковому обігу України перебувало готівки на 805,1 млрд грн. Що на 2,1%, або 17,3 млрд грн менше, ніж на початку 2025 року. Загалом на одного мешканця країни припадала в середньому 61 купюра, а “найпопулярнішою” є банкнота 500 грн.
Про це повідомили в НБУ. Там зазначили: зменшення кількості готівки пов’язане із сезонними факторами – адже “традиційно в І кварталі року відбувається вилучення з обігу готівки, випущеної у минулі періоди”.
Усього ж, зазначається, у готівковому обігу перебуває 2,5 млрд банкнот на загальну суму 796,8 млрд грн. А також 14,9 млрд монет (без урахування пам’ятних та інвестиційних) на 8,2 млрд грн.
“На одного жителя України на 1 квітня 2025 року припадало 61 банкнота та 187 платіжних розмінних та оборотних монет. Станом на 1 січня 2025 року – 63 та 186 відповідно”, – йдеться у повідомленні.
При цьому наголошується: найбільше в обігу перебуває банкнот номіналом 500 грн – 26,8% від загальної кількості. Найменше – 50 грн, 4,4%.
Серед монет найбільше на руках в українців 10 копійок – 27,7%. Найменше – 10 грн, 1,9%.
Водночас, наголошується, за І квартал 2025 року (січень-березень) найбільше в українців з’явилося купюр в 1 000 грн. Таких банкнот побільшало на 3%.
Кількість 10-гривневих монет зросла на 5,4%. І це найбільший приріст серед копійок.
Зі свого боку, голова НБУ Андрій Пишний раніше повідомив, що НБУ має намір викарбувати наступний тираж 50 копійок під назвою “шаги”. Однак для цього народні депутати мають підтримати ідею перейменування української розмінної монети.
“Ми за крок до того моменту, коли цю ідею, час якої настав, нарешті не можна буде зупинити. … 50 копійок ми повинні будемо ще певний час докарбовувати. Їх в обігу приблизно на рівні півтора мільярди. І ми хочемо, щоб наступний тираж, який ми повинні будемо докарбувати, вже був викарбуваний не копійками, а шагами”, – йдеться в повідомленні.
При цьому він наголосив: дизайн 50 шагів наразі не готовий. Проте його почнуть розробляти відразу після рішення Верховної Ради про перейменування монет.
Раніше у Нацбанку пояснили, що ініціюють перейменування монет для відновлення історичної справедливості. А також:
- сприяння дерусифікації;
- відродження національних традицій у грошовому обігу України