Голова правління НБУ Андрій Пишний заявив, що чотири банки, які підписали Меморандум про посилення фінансового моніторингу операцій фізичних осіб та індивідуальних підприємців, – Приватбанк, Ощадбанк, Універсалбанк і Райффайзенбанк – віднесуть приблизно 1% своїх клієнтів до категорії «високого ризику» і встановлять для них ліміт транзакцій у розмірі 50 000 грн на місяць.
Ці банки загалом обслуговують близько 49,3 млн вкладників, тобто обмеження може торкнутися майже 493 000 осіб.
Пишний пояснив у пості на Facebook, що ліміти будуть застосовуватися лише до клієнтів, які не надають документи, що підтверджують їхній дохід, особливо до тих, що класифікуються як «високий ризик».
Він наголосив, що ці клієнти становлять невелику частину від загальної клієнтської бази і, як правило, не мають жодних підтверджуючих документів про доходи. Однак він визнав, що відкрити банківський рахунок без будь-яких документів, як правило, неможливо.
Проводячи аналогію із «білими» зарплатами — офіційно зареєстрованою заробітною платою із сплаченими податками — Пишний запевнив більшість клієнтів, що їхні транзакції залишаться незмінними.
Він стверджував, що клієнти, які отримують законну зарплату або мають документально підтверджений дохід чи активи, не побачать жодних змін, як і вони не побачили змін у жовтні 2024 року, коли НБУ ввів початкові заходи щодо боротьби з ризикованими транзакціями.
Незважаючи на оптимістичні заяви Пишного, скептицизм зберігається. Хоча він має на увазі, що 99% клієнтів мають законно підтверджені доходи, дані Спілки українських підприємців малюють іншу картину.
Організація оцінює, що 35% заробітної плати в Україні виплачується у тіньовій економіці, і ця цифра може зрости до 45% через нещодавнє підвищення податків на бізнес.
Це говорить про те, що майже половина українців може зазнавати труднощів із документуванням своїх доходів щодо витрат за рахунками, що потенційно поміщає їх у категорію «високого ризику» і наражає їх на щомісячний ліміт транзакцій у розмірі 50 000 грн.