Українці знайшли шляхи для обходу ліміти для виведення валюти за кордон. Саме тому Національний банк України був змушений окремо обмежити купівлю годинників, ювелірних виробів, а також дорогоцінного каміння та колекційних монет.
Як пояснив фінансовий експерт Олексій Козирев, велика кількість клієнтів банків користувалися схемами для обходу обмежень. За його словами нові ліміти не зачеплять 98% клієнтів банків.
“Вони почали купувати за кордоном, наприклад, ті самі монети з дорогоцінних металів, а потім налагодили бізнес: люди, які поверталися в Україну, або ж “челноки”, які постійно їздять, завозили монети в Україну в напівлегальний спосіб. В основному це було для нумізматичного ринку України, ринку марок та інших речей”, – зазначив експерт.
Козирев наголосив, що це спричинило додатковий відтік валюти з України, завдяки чому деякі люди могли виводити за кордон значні суми. Крім того, це сприяло появі тіньового ринку дорогоцінних металів, оскільки в умовах заборони на купівлю банками золотих злитків за кордоном утворився вакуум, який почали закривати нелегальними і напівлегальними способами.
“Від цього втрачають і банки, і біла економіка, а кошти витікають за кордон. Тому ці обмеження потрібно було вводити. Але з іншого боку, ми маємо розуміти, що коли вводяться обмеження, з’являються нові схеми їх обходу”, – додав Олексій Козирев.
За його словами, аналогічна ситуація склалася з обмеженнями на розрахунки, пов’язаними з нерухомістю. Зокрема йдеться про сплату комісій посередникам.
“Тут теж був варіант обходу обмежень. Коли завищувались такі витрати, населення нібито проплачувало за якісь послуги з нерухомості, а там ці гроші по факту конвертувалися в іноземну валюту і таким чином теж виводились за кордон”, – пояснив схему експерт.
Та словам Козирева, запроваджені Нацбанком обмеження зачеплять лише 2% клієнтів банків. Операції решти не сягають суми ліміту.