Листопад обіцяє бути складним місяцем для українських банків та їхніх клієнтів. Інфляція зросла, і Національний банк України прогнозує її річний показник на рівні 9,7%, що підштовхує фінансові установи до корекції умов по депозитах, кредитах та інших послугах. З урахуванням економічної ситуації та геополітичних ризиків банки змушені переглядати свої пропозиції, що може призвести до масової втрати клієнтів.
Збереження облікової ставки НБУ на рівні 13% стримує можливість зниження кредитних ставок. Це означає, що для бізнесу, особливо великого, ставки будуть коливатися між 14% і 17% річних, а для малого бізнесу — до 23%, залежно від рівня ризиків, що зазначає портал Мінфін.
Для звичайних громадян ситуація ще більш напружена: кредитні ставки можуть досягати 20–40% річних, але з додатковими комісіями реальна вартість кредитів для населення може зрости до 60–90% річних.
Умови для депозитів також зазнають змін: банки змушені піднімати ставки на гривневі вклади, які можуть сягнути до 15–16% на рік для строкових вкладів. У той час, як ставки на валютні депозити залишаються невисокими через строгі резервні вимоги.
Банки активно пропонують клієнтам інвестувати в державні облігації (ОВДП), які стали популярною альтернативою депозитам завдяки відсутності податку на дохід. Крім того, високий попит на валюту дає банкам можливість заробляти на валютних операціях, особливо для великих клієнтів.
Зміна умов на фінансовому ринку ставить клієнтів перед вибором — залишити свої заощадження в банках чи шукати альтернативи.