Тепер продавати товари через популярні сервіси такі як OLX доставка, Prom, Нова пошта (накладений платіж) та інші платформи, без оформлення ФОП або без фіскального чека стало вкрай ризиковано, адже можна попасти на великий штраф.
Про це розповів податковий консультант Михайло Смокович, передає Технофан.
Як пояснив експерт, з 1 березня 2025 року в Україні посилився контроль за онлайн-торгівлею. Адже тепер державна податкова служба отримала певні інструменти, які дозволяють у режимі реального часу відстежувати операції купівлі-продажу.
“Тепер коли особа продає щось через OLX, Нову пошту чи Prom, усі ці операції автоматично фіксуються. Тобто кожна така покупка — це як касовий чек у магазині, тільки електронний. У цьому “чеку” буде написано, хто саме отримав гроші — ваше ім’я, прізвище і навіть спеціальний код. І всі ці дані з 1 березня передаються у Податкову“, – розповів експерт
Також він зазначив, що податкова тепер має більше інструменті, щоб контролювати малий бізнес, який ухиляється від сплати податків. Адже фіксація регулярних продажів — це буде вважатися ознака підприємницької діяльності.
Наслідки для тих, хто продає без ФОП
Експерт зазначив, що згідно з українським законодавством, особа, яка систематично отримує дохід від продажів, повинна зареєструватися як ФОП.
Хоча точна кількість операцій у законі не вказана, на практиці три і більше транзакцій на рік можуть вважатися підприємницькою діяльністю.
У разі виявлення порушення, податкова може застосувати наступні санкції до особи:
- штраф за ведення діяльності без ФОП — від 17 000 до 85 000 грн;
- вимога сплатити податки (18% ПДФО + 1,5% військовий збір);
- пеня за несплату.
Навіть якщо ви маєте ФОП, але не видаєте фіскальні чеки, податкова може оштрафувати:
- за перше порушення — 100% вартості товару;
- за кожне наступне — 150%.
Чи видно податковій оплату на особисту картку
Якщо покупець переказує гроші на особисту картку напряму, така операція автоматично не фіскалізується. Проте податкова має інструменти, щоб побачити ці кошти.
“Податкова може зробити запит до банку на окремого підприємця і промоніторити платежі, які йому надходили від різних фізичних осіб. І у разі виявлення порушення це може бути підставою для накладення штрафу“ – пояснив експерт.
Що робити, якщо продаєте щось час від часу
Якщо людина, наприклад, продає стару річ через OLX — техніку, меблі чи книги — це теж вважається доходом фізичної особи. І навіть якщо це одноразовий продаж, його потрібно задекларувати і сплатити податки: 18% ПДФО + 1,5% військового збору.
“Хоча податкова наразі зосереджена на активних продавцях, не виключено, що згодом перевірки торкнуться й “дрібних” продавців. Закон передбачає, що три і більше продажі на рік — вже підстава для визнання вас підприємцем“, – підсумував експерт.