Російський газовий монополіст “Газпром” порушив умови постачання газу до Європи і тепер може заплатити за це близько 19 млрд євро. На компанію подали позови не менше ніж 19 компаній з 11 європейських країн.
Як повідомляють росЗМІ, сукупна сума претензій європейських країн до “Газпрому” досягла 18,6 млрд євро (близько $20,6 млрд) Це більше за чистий виторг компанії від продажів газу на всі зовнішні ринки у 2024 році ($10 млрд – від поставок до Європи та Туреччини, $7 млрд – до Китаю та $2 млрд – до країн СНД та Центральної Азії).
Найбільший позов (на 13 млрд євро) подала німецька Uniper, яка в минулому була співінвестором проекту “Північний потік-2” і закуповувала в Росії 20 млрд кубометрів газу на рік. У червні 2024 року Стокгольмський арбітраж задовольнив її позов у повному обсязі. Серед інших компаній компенсації через суд вимагають:
- RWE (Німеччина) – $1 млрд;
- Engie (Франція) – понад 300 млн євро;
- OMV (Австрія) – 575,3 млн євро;
- Gasum (Фінляндії);
- Eni (Італія) – раніше відмовився оплачувати постачання “у рублях”;
- Europol Gaz (Польща) – 1,5 млрд євро;
- Net4gas (Чехія) – 113 млн євро;
- Innogy Energie (Чехія) – 78 млн євро;
- DXT Commodities та Axpo Solutions (Швейцарія) – у сукупності майже 1 млрд євро.
- Gasunie Transport Services (Нідерланди) – 275 млн євро;
- BBL Company VOF (Нідерланди);
- ZSE Energia та Vychodoslovenska energetika (Словаччини);
- Bulgargaz (Болгарія) – 400 млн євро.
Російські аналітики попереджають, що такі багатомільярдні позови створюють ризики арешту платежів на адресу “Газпрому” від покупців російського газу, що залишилися в Європі – таку спробу вже зробили в Австрії. Крім того, на тлі ситуації, що склалася, російська компанія буде змушена продовжити згортати свою діяльність у Європі.
2023 року “Газпром” прокачав на європейський ринок лише 28 млрд кубометрів газу, що стало абсолютним антирекордом з кінця 1970-х років. А сукупний експорт компанії становив лише 69 млрд кубів – найнижче значення з 1985 року. Вперше з кінця 1990-х “Газпром” завершив рік із чистими збитками за міжнародними стандартами фінансової звітності, який до того ж став рекордним за всю історію компанії (629 млрд рублів).