У четвер Верховна Рада прийняла законопроєкт №111396, який дозволяє Кабміну тимчасово призупиняти виплати по зовнішньому державному боргу у разі необхідності до 1 жовтня 2024 року. Ініціативу підтримав 231 нардеп. Напередодні Комітет з питань бюджету рекомендував прийняти цей законопроєкт за основу і в цілому.
На даний момент Україна має непогашені міжнародні облігації на суму $19,7 млрд і заборгованість у розмірі $2,6 млрд за ВВП-варантами – інструментом з фіксованим доходом, виплати за яким прив’язані до економічного зростання країни. Якщо уряд призупинить виплати, це загрожує Україні дефолтом. Про це Інформатору розповів аудитор Михайло Крапивко.
Так, за словами експерта, якщо уряд дійсно ухвалить рішення про тимчасове призупинення виплат по зовнішньому боргу, а кредитори України на ці умови не погодиться, це означатиме технічний дефолт держави. Загалом законопроєкт №11396-1 містить дві норми:
- дозволити Уряду взяти гарантований державою борг колишнього Укравтодору в “периметр” державного боргу і здійснити його реструктуризацію (мова йде про серію єврооблігацій 2021 року на загальну суму 700 млн доларів + відсотки). Як заявила голова Комітету з питань бюджету Верховної Ради України Роксолана Підласа, самостійно таку реструктуризацію Агентство відновлення зробити не в змозі, що створює прямий ризик для державного бюджету.
- надати право Уряду тимчасового призупинити виплати по зовнішньому державному боргу у разі потреби. Фактично – якщо офіційна домовленість щодо реструктуризації не буде досягнута до 10 серпня, коли наступить строк купонних виплат по одному з випусків державних єврооблігацій з погашенням в 2026 році.
Україна на межі дефолту
Поки що кредитори не пристали на пропозицію Кабміну реструктуризувати борг. Наразі британська неурядова організація Debt Justice закликає новий уряд країни захистити Україну від можливих судових позовів. Активісти зазначають, що українські облігації випущено за законами Британії, тому уряд може закріпити в законі, що кредитори не можуть подавати до суду на Україну поки триває війна
Як повідомляє Голос Америки із посиланням на видання The Guardian, Україна веде переговори з власниками облігацій і вимагає списання боргу на 60% від 24 мільярдів доларів, які вона винна приватним кредиторам. Власники облігацій, серед яких такі великі інвестиційні групи, як BlackRock, Pimco, Fidelity і AllianceBernstein, заявили, що готові погодитися на 20% збитків. Проте переговори ще тривають.
Водночас у четвер стало відомо, що Україна розпочала другий раунд переговорів щодо реструктуризації $20 мільярдів боргу.Група власників українських облігацій підписала угоди про нерозголошення, щоб розпочати другий раунд офіційних переговорів з урядом щодо реструктуризації понад $20 млрд боргу.