Сполучені Штати можуть зіткнутися із загрозою дефіциту урану, оскільки найбільший у світі виробник цього металу – Казахстан – збільшує продажі в Росію та Китай, водночас скорочуючи постачання до США та Європи.
Як повідомляє Financial Times, глобальний попит на ядерну енергетику наразі зростає. Згідно з прогнозами Всесвітньої ядерної асоціації, до 2040 року цей попит може подвоїтися.
“Ми перебуваємо на кривій виснаження, яку, я думаю, ще не усвідомили багато клієнтів”, – зазначив Корі Кос, віцепрезидент зі зв’язків з інвесторами компанії Cameco, одного з найбільших світових виробників урану.
Видання наголошує, що низка країн, зокрема США, Велика Британія та Південна Корея, зобов’язалися до 2050 року потроїти світові потужності ядерної енергетики. Водночас Китай та Росія, які мають спільні кордони з Казахстаном, також активно розширюють свої ядерні програми.
Казахстан, який забезпечує близько 40% світового видобутку урану, упродовж останніх років значно збільшив постачання до Росії та Китаю, скорочуючи частку експорту до західних країн.
За інформацією видання, у 2023 році близько двох третин продажів державної компанії “Казатомпром” припадало на ринок Росії, Китаю та внутрішнього споживача. Для порівняння, у 2021 році ця частка становила лише третину.
Натомість на покупців із США, Канади, Франції та Великої Британії у 2023 році припало лише 28% казахстанського експорту урану, тоді як у 2021 році ця частка становила 60%.
Крім того, ще одним фактором нестачі урану є скорочення постачань із Нігеру, який є ключовим постачальником для європейських атомних реакторів. У 2023 році обсяги експорту з Нігеру до ЄС зменшилися на третину порівняно з 2021 роком.
На думку деяких аналітиків, цього року американські енергетичні компанії будуть змушені активніше купувати уран. Фахівці Berenberg вважають, що американським підприємствам варто вже зараз укладати довгострокові контракти на постачання.
“Шокові зміни у поставках урану можуть зробити ринки більш жорсткими”, – застерегли вони.