Протягом 2024 року голова фінансового комітету ВР Данило Гетманцев неодноразово заявляв про плани значного підвищення податків. Це змусило багатьох українців купувати іноземну валюту в великих обсягах – на $5,3 мільярда з початку року, що більше, ніж за весь 2023 рік.
Економіст Михайло Крапивко пояснює, що люди купують валюту через страх гіперінфляції, викликаний економічною політикою влади.
За даними НБУ, у червні 2024 року українці купили валюти на $0,97 мільярда більше, ніж продали. У червні обсяги купівлі готівкової валюти зменшилися до $2,08 млрд з $2,24 млрд у травні, а продаж – до $1,19 млрд з $1,27 млрд у травні.
Також було придбано безготівкової валюти на $0,38 млрд, а продано – на $0,29 млрд. Всього з початку 2024 року українці купили валюти на $5,24 млрд більше, ніж продали. Для порівняння, у 2023 році українці продали валюти на $18,2 млрд, а купили – на $23 млрд.
Крапивко вважає, що така поведінка населення пов’язана зі страхом гіперінфляції і бажанням зберегти свої кошти. Уряд і Верховна Рада часто говорять про необхідність підвищення податків, що може призвести до скорочення робочих місць і зниження реальних зарплат.
Люди в цих умовах відкладають покупки і створюють запас валюти, а не тримають гроші в банках. Гетманцев анонсував значне підвищення податків, зокрема військового збору, що сплачується з 2014 року.
За його словами, такі пропозиції очікуються найближчим часом і будуть “радикальними”. Він зазначив, що в бюджеті є недофінансування військових витрат, яке потрібно покривати за рахунок підвищення податків.