Попри війну, українці продовжують отримувати пенсії та соціальні виплати. Для виходу на пенсію за віком у віці 60 років у 2024 році, майбутні пенсіонери повинні мати не менше 31 року страхового стажу.
Юристи «Право на захист» розповіли, чи зараховується період догляду за особою похилого віку до страхового стажу для виходу на пенсію.
Згідно з нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню підлягають:
- один з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, один із прийомних батьків, батьків-вихователів, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, тяжко хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність, а також непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю І групи або за особою, яка досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього закону, та за висновком закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць.
За умови, що сума сплачених за цей місяць страховий внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, не є меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 №859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі»:
- розмір компенсації обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Фізична особа, яка надає соціальні послуги, отримує тільки одну компенсацію незалежно від кількості осіб, за якими вона доглядає.
Таким чином, період догляду, за який непрацююча працездатна особа отримує допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства, включається до страхового стажу.