Співвласник “Нової пошти” Володимир Поперешнюк у своєму дописі до Дня пам’яті Голодомору порівняв геноцид українського народу з “надмірним оподаткуванням”. Як наслідок бізнесмен зіткнувся зі хвилею критики – його позицію назвали “абсолютною ганьбою”, а також нагадали, що високі податки є необхідністю для країн, що зіткнулися з військовою агресією.
Масову негативну реакцію викликав пост Попершнюка, опублікований у соцмережі Facebook. “Мовою економіки Голодомор – це ніщо інше як надмірне оподаткування. І хоча зараз рівень податкового тиску у 40-50 % не створює голоду, на економіку та добробут людей впливає вкрай негативно”, – написав бізнесмен після того, як розповів про своїх родичів, які не пережили Голодомор.
“Цей день (пам’яті жертв Голодомору. – Ред.) – ще одне жахливе нагадування про те, що ми маємо вчити економіку та економічну історію. Голодомор 30-х років, як і решта голодоморів часів соціалістичного експерименту, – яскравий приклад того, як працює оподаткування в максимальному його режимі. Тому потрібно завжди зменшувати податковий тиск на економіку, якщо хочемо, щоб вона зростала та міцніла, а в українців було заможне та безпечне життя”, – також написав Поперешнюк.
Ця заява співвласника “Нової пошти” викликала велику кількість критики серед користувачів соцмереж, причому не тільки у Facebook. “Порівняти цілеспрямоване знищення української нації в 1932-33 і податки в 2024, які, незважаючи на війну, аж ніяк не найвищі у світі і потрібні для фінансування армії та оборони – це абсолютна ганьба“, – зазначила одна з користувачок X (екс-Twitter).
Оригінальний пост у Facebook також зібрав чимало негативних коментарів. У них теж назвали слова бізнесмена “ганьбою”, а також “некоректною та огидною маніпуляцією” на темі Голодомору та смертях українців.
Також заяву Поперешнюка розкритикували представники громадськості. Приміром, політтехнолог Тарас Загородній у коментарях до допису співвласника “Нової пошти” зазначив, що головною умовою для благополуччя громадян є їхня безпека. А підвищення податків під час війни є необхідним кроком для фінансування оборони.
“Ваші родичі (як і більшості українців) загинули у Голодоморі, тому що їх батьки не відстояли незалежність УНР у 18-20 роках, якщо ви не в курсі. Бо не будували армію та дієвих державний інституцій для захисту громадян. Немає безпеки – немає ніякого добробуту. Хтось мабуть думав, що треба підзарабити. А потім своїх дітей їли. В США оподаткування було і під 80%, тому що розуміли що питання життя і смерті, а не ігор “у вільний ринок” та інших теорій. В Британії взагалі була націоналізація промисловості та карткова система на продукти до 1954 року, тому що було питання життя та смерті. Як і у нас зараз.Зараз у пріоритеті може бути приватний бізнес, який забезпечує виробництво зброї та фінкціонування оборони. Всі інші взагалі повинні мовчати та платити більше за безпеку”, – зазначив Загородній.
А виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський засумнівався в тому, що “Нова пошта” за такої позиції керівництва може вважатися “зразком патріотичного бізнесу”. “Кажете, “Нова пошта” – зразок патріотичного бізнесу? Може, і так, але її співвласнику загалом все одно, хто його “грабує” – власний уряд чи окупанти“, – прокоментував він одну з відповідей Поперешнюка на критику під основним дописом.
Фахівчиня з комунікацій, викладачка Львівської бізнес-школи Ярина Ключковська додала, що вважає “негідним вчинком” прив’язувати просування бізнесу до смертей мільйонів людей. А сам пост Поперешнюка вона назвала “ганебним”.
“Троє притомних ФБ-друзів лайкнули ганебний пост Володимира Поперешнюка, в якому він порівнює Голодомор з податками. Дуже, дуже сумно. І тому, що людина, ка збудувала один із найкращих українських бізнесів і брендів, справді не бачить різниці між російсько-комуністичним геноцидом українців і державним управлінням у демократичній державі. І тому, що ці думки знаходять який-не-який, але відгук у суспільстві. Якби там не було, які б не були погляди, привʼязуватись до убивства мільйонів, щоб просувати свій шкурний інтерес – це негідний вчинок”, – зазначила Ключковська.
А економічний експерт Сергій Фурса нагадав, що податки в Україні треба платити якраз для того, щоб окупант не організував черговий геноцид. “Держава неможлива без податків. Власна держава. Власне не буде податків – не буде сенсу в державі. Бо де-факто збір і перерозподіл податків – це основна функція держави. Коли податки з тебе збирає імперія, які йдуть в столицю чужої держави, то цілком природньо цих податків уникати. Але коли твоя власна держава збирає податки щоб утримувати інститути держави, щоб фінансувати соціальні програми твоєї держави і щоб фінансувати армію, що захищає твою державу, то уникнення таких податків є злочином”, – додав Фурса.