6 грудня 2024 року народні депутати від партії «Слуга народу» зареєстрували проєкт Закону №12288, що має на меті відновити куріння у закладах ресторанного господарства та рекламу тютюнових виробів. Про це 24 грудня повідомляє громадська організація “Життя”.
Ініціювали законопроєкт №12288 народні депутати України від партії «Слуга народу»: Марʼян Заблоцький, Олексій Мовчан, Андрій Клочко, Георгій Мазурашу, Марʼяна Безугла.
Законопроєкт №12288 пропонує наступне:
- дозволити куріння, вживання та використання кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства (заборонено з 2012 року);
- відновити продаж тютюнових виробів у наборі з товарами або послугами, які пов`язані з вживанням тютюнових виробів (заборонено з 2012 року);
- дозволити реалізацію тютюну для кальянів на вагу.
В Україні вживання тютюнових виробів, зокрема й кальянів, у закладах ресторанного господарства заборонене з 2012 року. Крім того, Законопроєкт №12288 повертає продаж тютюну в наборі з будь-якими товарами або послугами, що є сильним маркетинговим інструментом для стимулювання продажу тютюнових виробів, перш за все, серед дітей.
“Співініціатор законопроєкту №12288 Марʼян Заблоцький до того, як був обраний до Верховної Ради, очолював ГО «Українське товариство економічних свобод» (УТЕС), яка впродовж 2017-2019 роківотримала від тютюнової компанії Філіп Морріс Інтернешнл 427 тис. дол. США. Марʼян Заблоцький, як і Олексій Мовчан, під час розгляду законопроєкту №11090 щодо підвищення акцизів на тютюнові вироби наполягали на впровадженні знижки 25% на тютюнові вироби для нагрівання (ТВЕН, так звані «Айкоси»). ЗгодомОлексій Мовчан пояснював доцільність такої знижки необхідністю турбуватися про комерційні інтереси тютюнових компаній та зокрема Кременчуцької тютюнової фабрики, яка належить Japan Tobacco International. З огляду на вказане, є підстави припускати, що розробка законопроєкту №12288, який пропонує внесення змін до законодавства щодо захисту здоровʼя населення від шкоди тютюну відбувалася під впливом сторін, повʼязаних з тютюновою індустрією, що суперечить міжнародним зобовʼязанням України відповідно до ст. 5.3 РКБТ ВООЗ і має бути відхиленим” – зазначає ГО Життя.
В Україні запроваджують цифровий контроль за ринком тютюну та алкоголю. 4 жовтня Уряд ухвалив нормативні документи для регулювання використання системи еАкциз, яка стане ключовим інструментом боротьби з контрабандою. еАкциз дозволить українцям перевіряти легальність товарів через Дію, а бізнесу – швидко отримувати акцизні марки онлайн, без зайвої бюрократії та візитів до податкової служби. Цифровізація сфери допоможе зекономити мільярди гривень бюджету. Відкрите тестування системи для всіх охочих планується від березня 2025 року, а повноцінний запуск – від січня 2026 року. І навіть після офіційного запуску контролюючі органи в разі виявлення порушень можуть накласти щонайбільше 10% від розміру штрафу в перші пів року і 30% – до 31 грудня 2026 року.