В Україні планується масштабна кампанія з детінізації ринку електроніки. Особливу увагу приділятимуть точкам, що продають техніку Apple. Відповідні доручення роздав комітет Верховної Ради з фінансів, податкової та митної політики. Про це повідомив народний депутат Данило Гетманцев.
У рішенні фінансового комітету Верховної Ради наголошується, що попри зростання виторгів та сплати ПДВ галуззю торгівлі побутової техніки та електроніки у 2024 році порівняно з 2023 (сплата ПДВ за 9 місяців 2023 року до 9 місяців 2024 року зросла на 700 млн грн або 85%), частка “тіньового” ринку електроніки залишається високою.
В документі зазначається, що експерти оцінили втрати бюджету від функціонування «тіньового» ринку електроніки (ввезення на митну територію України без сплати ПДВ і ввізного мита та подальший продаж через мережу ФОПів) сягають десятків мільярдів гривень на рік. Також згадується скандал з продажем смартфонів Apple IPhone 16, офіційний старт якого був запланований на 27 вересня. Тоді генеральний директор мережі магазинів техніки COMFY Ігор Хижняк заявив, що зміг придбати iPhone 16 в Україні (Ябко, Yabluka та ТехноЇжак) до початку офіційних продажів. За його словами, за ці гаджети до держбюджету не було сплачено «жодної копійки».
В рішенні фінансового комітету відзначається, що ці гаджети, ймовірно, були ввезені на територію України нелегально. Особливістю придбання такої нелегальної техніки зазначалась можливість оплати криптовалютою USDT з видачею видаткової накладної у гривнях та не видача фіскального чека. В ньому також згадується обговорення боротьби з такими способами ухилення від податків, як продаж електроніки через «підконтрольних фізичних осіб підприємців» та включення до чеків товарів, які звільнені від оподаткування ПДВ, зокрема електронних книг.
“За результатами обговорень під час заслуховування на засіданні Комітету народні депутати-члени Комітету дійшли висновків про недостатній результат роботи правоохоронних органів у сфері боротьби з “тіньовим” ринком електроніки», — відзначили в фінансовому комітеті Верховної Ради.
В ньому рекомендують Бюро економічної безпеки «забезпечити відпрацювання» та вжити заходів реагування щодо продавців електроніки, зокрема гаджетів Apple. БЕБ та Державній податковій службі радять перевірити продавців, які працюють за моделлю ФОП, а також перевірити їх доцільність перебування спрощеній системі оподаткування.
Перевірка ринку електроніки
У жовтні 2024 року на виконання відповідного рішення Комітету ДПС проведено 432 фактичні перевірки суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері продажу техніки, у тому числі техніки «Apple», за результатами яких до порушників будуть застосовані штрафні санкції на загальну суму понад 114,0 млн гривень. Крім того, під час фактичних перевірок встановлено понад 190 випадків використання праці без належного оформлення трудових відносин.
“Заходи тривають щодо 5 найбільших мереж продажів контрабандної електроніки. До перевірок та хронометражу на більш ніж 200 магазинах залучено понад 550 працівників органів ДПС (лише тільки у м. Києві залучено понад 260 працівників). Заходи будуть тривати до повного припинення порушення закону з боку торгівців”, – казав Гетманцев.
Продаж “чорних” iPhone в Україні
Половина українських магазинів, що продають техніку Apple, не видає фіскальних чеків, а також не має суб’єкта господарювання (не вказує, хто є фактичним продавцем товару). При цьому весь товар, як і раніше, – контрабандний. Про це у грудні 2024 року повідомляв Центр експертиз “Тест”. За проведеним ним дослідженням під моніторинг потрапили окремі магазини мереж: “Ябко”; Yabluka; “Техно їжак”; iPeople. Також були перевірені онлайн-магазини: eStore; Appleroom; iStore; My Cloud Store; Grokholsky; Touch; Skay; myApple; “Ябко”; Yabluka.
“За результатами моніторингу 11 магазинів з 20 не видали обов’язковий фіскальний чек. 3 фізичні магазини (2 магазини мережі “Ябко”, магазин iPeople) та 8 при онлайн продажі, а саме: Yabluka, eStore, Appleroom, iStore, Grokholsky, Touch, Skay, myApple”, – заявляли у Центрі експертиз “Тест.
При цьому наголошується: 10 із 20 магазинів не ідентифікували суб’єкта господарювання – тобто не вказали, хто є фактичним продавцем товару. Це: три магазини в офлайні, які не видали фіскальний чек – 2 магазини Ябко та iPeople; 7 в онлайні – Appleroom, iStore, Grokholsky, Touch, Skay, myApple, Yabluka.