Нещодавно Інститут споживчих експертиз провів ретельну перевірку, щоб перевірити, чи пропонують українські АЗС справжнє «зимове» дизельне пальне та оцінити його якість.
Результати перевірки виявилися тривожними: понад третина перевірених АЗС продавали дизельне пальне, що не відповідає зимовим стандартам. Зокрема, на кількох станціях була відсутня морозостійкість пального, яке має витримувати температуру до мінус 20 °C.
Зокрема, такі бренди, як SHELL, БРСМ-НАФТА, MAN GO, MARKET і ФАКТОР, не відповідали необхідним стандартам морозостійкості, що означало, що їхнє дизельне пальне могло почати густіти або замерзати в холодну погоду. Ще однією виявленою проблемою став надмірний вміст сірки: БРСМ-НАФТА була відзначена як така, що має вміст сірки, який більш ніж в одинадцять разів перевищує допустиму межу.
Як позитивний момент дослідження показало, що 11 інших мереж постачали високоякісне пальне, яке відповідало всім стандартам, встановленим ДСТУ.
Серед них «звичайне» дизельне паливо зі станцій PARALLEL, PRIME, AMIC і KLO показало хороші результати, витримавши температуру до мінус 24 °C. «Важке» паливо SOCAR показало стійкість за мінус 25 °C, тоді як дизельне паливо Укрнафта витримувало до мінус 26 °C без загустіння.
Якщо говорити про сорти дизельного палива преміум класу, випробування показали особливо вражаючі результати. Арктичне ДП Mustang + WOG виявилося найнадійнішим, витримуючи температуру до мінус 40 °C, в той час як Ventus Diesel KLO і upgDIESEL показали хороші результати при температурі до мінус 30 °C.
З наближенням зими споживачам настійно рекомендується бути обережними і обирати заправні станції з розумом, особливо в районах, схильних до екстремальних холодів, щоб уникнути проблем із замерзанням або загусанням пального за низьких температур.